1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Şantaj kasetleri ve tehdit fonları-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şantaj kasetleri ve tehdit fonları-1

A+A-

FETÖ imamlarının ‘sözünün emir telakki edildiği’ 2010 öncesi dönemde ‘zoraki Zaman Gazetesi abonesi’ bir arkadaşımız elinde o günün gazetesiyle büromuza geldi. Gülen hareketinin gerçek yüzü henüz ifşa olmamıştı.

-Sayın Güden, bu gazeteyi bana zorla gönderiyorlar. Ben de boş kalınca arada bir göz gezdiriyorum. Şu haberden bir şey anlamadım; bir tahlil edelim, dedi.

Sayfanın yarısını bir habere ayırmışlardı. Sesli şekilde okuduk. Anlatılan şuydu:

“Bir devrin CIA Başkanı ABD’de o kadar güçlenmişti ki; iş başına gelen hiçbir başkan onu görevinden almaya cesaret edememişti. Kennedy’nin adaylığı sırasında gücünü görünce göstermelik bir suikast planı yapar. Sonra Kennedy’e bilgi verir ve onu uydurma suikastten kurtarır. Bilhassa ‘özel hayat görüntülerini’ elde etme konusunda son derece mahirdir! Ülkede öyle bir ‘veri toplama mekanizması’ kurmuştur ki neredeyse bütün ABD’nin özel yaşantısına, sırlarına vakıftır! Gücünü mafyaya karşı kullanmaya karar verdiğinde, gerçek niyeti bilinmese de büyük başarılar elde etmiştir. Olanları izleyip bir gün sıranın kendisine geleceğini sezinleyen bir mafya babası, CIA Başkanını yakın takibe alır. Maksadı, ABD’nin ‘durdurulamaz gücü’ olan CIA Başkanının açığını yakalamak bu vesileyle kendini korumaktır. Nihayet kuytu bir sahilde istediği fotoğrafı çeker. Değişmez CIA Başkanı ve onun değişmez yardımcısı sapkın bir yaşam içindedir! Mafya babası günü geldiğinde CIA Başkanının yanına gider. Ziyaretin sonunda sahilde çektiği fotoğrafı önüne koyar ve:

-Sen benim yoluma çıkma, ben de seni ifşa etmeyeyim, der.

CIA Başkanının gardı düşmüştür. Artık sırrını üçüncü bir kişi bilmektedir. O mafya liderine dokunamaz. Ölünceye kadar da yardımcısıyla görevde kalır ve aynı evde yaşar. Herkes onları çok samimi iki dost görür.”

***

Haber özetle böyleydi. Arkadaşım sordu:

-Ne anlatıyor bu haber?

-İyi şeyler olmuyor, dedim; “Birileri devlete, hükümete, hükümet alternatiflerine açıktan sopa gösteriyor!”

-Ben de öyle düşünmüştüm, dedi. Henüz CHP ve MHP kaset operasyonları yapılmamıştı.

***

Aradan bir zaman geçti. Aynı arkadaşım elinde yine Zaman Gazetesi ile tekrar geldi.

-Bu gazete çok manidar haberler yazıyor, bazen çözemiyorum. Şu haberi bir yorumlayalım, dedi. Hedge Fonlarından bahsediyordu. Okuduk: “Paranın sahipleri istedikleri ülkeye gizli adamları eliyle diledikleri kadar para sokuyor, güç devşiriyordu. Fon sahiplerinin kripto temsilcileri hedef ülkelerde öyle güç kazanıyorlardı ki; iktidarları yönetiyor, muhalefete çeki düzen veriyordu. Ticaret ve siyaset kurumları hep ellerinde oluyordu. ‘Paranın açamayacağı kapı yok’ prensibiyle kimilerini parayla satın alabiliyorlardı mesela. Çok da acımasızdılar; biraz direnç gördüler mi, ülke içinde ayaklanma başlatacak girişimleri kolayca yapabiliyorlar, yine de olmadıysa suikast yolunu bile seçebiliyorlardı. En büyük silahı paraydı. Bazen yokluğa, karaborsaya, kıtlığa zemin oluşturuyor, ülke idaresini terbiyle ediyordu. Dozu artırması gerektiğinde ise, gizli sermaye sahiplerine talimat veriyor, parayı yurt dışına çıkarıyordu. Açıkçası, hedef ülkelerde sanal zenginler, kurumlar üretiyor bunlar üzerinde o ülkeye hükmediyordu. Hedge’ye boyun eğmeyen ülkelerin batışı da, fonun hızlı ve bilinmeyen akışlarla ülkeyi terk etmesiyle oluyormuş.” Zaman böyle yazıyordu.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.