1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Şantaj Kasetleri Ve Tehdit Fonları-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şantaj Kasetleri Ve Tehdit Fonları-2

A+A-

Hedge’ye boyun eğmeyen ülkelerin batışı da, fonun hızlı ve bilinmeyen akışlarla ülkeyi terk etmesiyle oluyormuş.” Zaman böyle yazıyordu

Arkadaşımız sordu:

-Bu haberin maksadı ne olabilir?

-Önceki haberde ABD’den büyük bir şantaj arşivi örneği veriliyordu. Bir fotoğrafın büyük bir gücü nasıl durdurduğuna da işaret ediliyordu.

-Ama Türkiye’de henüz ortaya kaset çıkmadı?

-Önce şu sorunun cevabını bilmek lazım; ellerindeki kasetleri kamuoyuna ifşa etmek yerine başka şekilde kullanmış olabilirler mi? Bence kasetleri boşa harcamamayı tercih edebilirler!

-O halde ne işe yarayacak o kasetler?

-CIA Başkanının fotoğrafını çeken mafya liderini düşünelim. O fotoğrafı Devlet Başkanına gönderip CIA Başkanının ipini çekmemiş. Aksine CIA Başkanını bu fotoğrafla tehdit edip barış yapmış! Son tespit dostumuzdan geldi;

-Anlaşıldı; iki haber birbirini tamamlıyor. Zamanı gelince Türkiye’yi önce kasetlerle tehdit edecekler. Olmazsa ekonomik kriz için gizli fonlar devreye girecek. Bana kalırsa bütün bu işleri de bu gazetenin bağlı olduğu yapıyla birlikte yürütecekler.

Bunlar 2010 yılı öncesine ait hadiselerdi. Hatırlayın, 2010-2011 kasetler-şantajlar devri olmuştu. Uzunca bir zamandır da ekonomik kuşatma altındayız.

***

Son zamanlarda fiyatlar aldı başını gidiyor. Mesela Konya’da tereyağı 40 lira sınırına dayandı. Güya Konya Türkiye’nin en ucuz şehirlerinin başındadır! Geçenlerde bir süt ürünleri üreticisine fiyatlardaki fahiş artışı sorduk. Cevabı şöyle oldu:

-Dondurma sektöründe önceki yıllarda bitkisel yağ kullanılıyordu. Fakat bu sene bakanlık dondurma üretiminde bitkisel yağı yasakladı. Dondurmacılar da piyasadaki kremayı topladı. Krema tereyağının hammaddesi olduğu için de yağ fiyatları arttı.

-Sadece talebe dayalı bir fiyat artışımı oldu?

-Dondurma sektörü bakanlık  ‘zoruyla kremaya’ yönelmeden önce açığı kapatmak için tereyağı ithal ediliyordu ve piyasa belli bir dengede gidiyordu. En çok krema tüketebilecek olan dondurma sektörü, bitkisel yağ yasağıyla kremaya yönelirken televizyonlarda da ‘bitkisel yağlardan uzak durulması’ söylemleri yükseldi. Bu da insanları tereyağına yönlendirdi. Neredeyse eşzamanlı olarak da yurt dışından tereyağı ithali durdu. Böylelikle üretim, talebi karşılamayacak düzeye inerken fiyatlar da ikiye katlandı.  Kabahati küçük üreticide aramayın. Önce Bakanlığın kararlarına, sonra sektör büyüklerinin tavrına bakın.

***

Son söz; tereyağı örneğini Hedge fonlarıyla birlikte bir daha düşünmek gerek. Bakanlığın kritik adımlarını nasıl değerlendirmek gerektiğini de ihmal etmemeklazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.