Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Şantiye Tepesi

A+A-

Bugün dünyanın dört bir yanında olduğu gibi biz de yeni bir güne, yeni bir haftaya merhaba dedik. Güneşin kendini yavaş yavaş hissettirmeye başlaması taze çiçek kokularının, neşeli kuş cıvıltılarının yani kısacası baharın müjdesini veriyor. Fakat gün geçmiyor ki yaşadığımız şehirdeki sıkıntılar son bulsun. Her gün önünden geçerken ‘yakışmıyor’ dediğim bir konuyu yazdım bugün. Birçoğunuzun da aklına gelmiştir mutlaka. Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Alaeddin Tepesi’nden bahsediyorum. Konya’nın ilk yığma tepesi olarak kabul edilen Alâeddin Tepesi’nde hatırlayanlar iyi bilir, bahar aylarının gelmesiyle birlikte Konyalılar piknik yapar, çocuklar oyun oynar, gençler çimlere oturur, insanlar temiz hava alırlardı. Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte korna sesleriyle yankılanır, Ramazan ayında teravih cemaatiyle dolup taşardı bu tepe. Anlattıklarımla umarım az da olsa tepenin eski hali gözünüzün önünde canlanmıştır.

Hani 200 günde bitecekti?

2011 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi, şehrin gelişmişliğine ayak uydurabilmesi ve Konyalılara daha iyi hizmet sunabilmesi açısından Alâeddin Tepesi’ni yenileme kararı aldı. Yani binlerce yıllık geçmişi bulunan tepeyi daha modern bir hale getirmek istedi. İlk duyduğumda arkadaşlarıma oldukça yerinde bir çalışma olduğunu söylemiş ve belediyeyi tebrik etmiştim. Dilerseniz şimdi yenileme çalışmalarının başladığı o ilk günlere kısaca bir göz atalım. O yıllarda belediye yetkilileri tepenin tamamında yenileme ve aydınlatma çalışmalarının yapılacağını söyledi. Yapılan düzenleme ile birlikte Konyalıların özellikle bahar ve yaz aylarında en çok tercih ettiği gezinti alanlarının başında gelen Alâeddin Tepesi, daha güzel ve daha güvenli hale gelecekti. Üstelik 2 milyon liraya mal olacak bu yenileme çalışmaları 200 günde tamamlanacaktı. Buraya kadar hiçbir sorun yok

Konyalı tepesini istiyor

Belediye bu açıklamayı 2011’in ağustos başlarında yaptı. O günden bu yana tepeye büyük iş makineleri geldi, kaldırım taşları söküldü. Kamyonlar geldi, kumlar döküldü. Çalışmalar başladı, yağmur yağdı derken ortalık çamur deryasına döndü. Üstelik yıkım işlemleri sırasında rüzgârın etkisiyle oluşan toz nedeniyle de Zafer Meydanı ve çevresinde deyim yerindeyse göz gözü göremez oldu. Ayrıca tadilat 200 günde bitirilemediği gibi fazladan 300 gün daha geçmesine rağmen tepe hala yeni görüntüsüne kavuşturulamadı. Üstelik maliyetin de 4 milyon lirayı bulduğu belirtiliyor. Şimdi eskiyi tekrar hatırlayalım. Yaklaşık 500 gündür Konyalılar tepede piknik yapamaz, çocuklar oyun oynayamaz, gençler çimlerde oturamaz, yani insanlar temiz hava alamaz oldu. Yaz günlerinin kavurucu sıcaklarına rağmen Konyalılar çiçeklerle dolu Alâeddin Tepesi yerine kafelerde oturmak zorunda kaldı. Yani Konyalı artık tepeden ümidini kesme noktasına geldi. Aslına bakarsanız verilen süre içerisinde tepenin bitirilememesi Konya adına çok büyük bir ayıp. Konyalı artık tepesini geri istiyor Sayın Başkan. Biz de Konyalıların sesi olarak tepenin bir an önce tamamlanmasını talep ediyoruz. Yaz bitmeden tepe tamamlansın söz yeni çay bahçesinde ilk çaylar da benden. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.