1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Sarı Kiraz Şehri Ereğli
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sarı Kiraz Şehri Ereğli

A+A-

Son yazımızda Cennet ilçe Beyşehir’i siz değerli okurlarımıza elimizden geldiğince tanıtmaya çalıştık. Bu yazımızda ise size yine Konya’nın bir başka güzel ilçesi Ereğli’den bahsedeceğiz. Malum mevsim yaz, havalar sıcak. Evde oturmak yerine gezmeye devam mı diyorsunuz? Haydi, o zaman Ereğli’ye…

***

Konya merkeze yaklaşık 190 kilometre uzaklıkta ve Konya’nın güneydoğusunda yer alan Ereğli’nin adı Bizans İmparatorluğu döneminden Yunan mitolojisinde yarı tanrılaşmış bir kahraman olan Herakles'ten gelir. Herakliyüs ” kelimesi zaman içinde Türkçenin ses yapısına uygun olarak; Herakle, İrakle, Eregle, Eregli, Eregliyye, Ereğli şeklini alır. Tarih boyunca Hitit, Asur, Kimmer, Frig, Lidya, Pers, İskender İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu ve Bizans idaresinde kalan Ereğli, 9 asırda Bizans ile Abbasiler arasındaki mücadeleye sahne olur. Anadolu Selçukluları zamanında Türklerin idaresine giren Ereğli, Anadolu Beylikleri zamanında Nure Sufi Bey'in kurduğu Karamanoğlu Beyliği’nin 1250-1256 yılları arası ilk başkenti olur. Fatih Sultan Mehmet Han devrinde Osmanlı topraklarına katılır ve 20 asırda Bağdat Demiryolu’nun ilçeden geçmesi ile Ereğli’nin önemi daha da artar.

***

Sarı kirazı ile meşhur ilçenin tarihinden kısaca bahsettikten sonra gezmeye başlayabiliriz.

Ereğli Müzesi: 1968 senesinde kurulan müze koleksiyonunda M.Ö. 7000 yıllarından başlayarak Neolotik dönemden beri kurulan medeniyetlere ait eserler sergilenir. Neolitik Dönem yerleşim yeri olan Can Hasan bölgesindeki kazılardan elde edilen çeşitli eşyalar; el baltaları, duvar freskleri, pişmiş toprak kaplar müzenin raflarında sergileniyor.

İvriz Kaya Anıtı: Ereğli’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan İvriz Kaya Anıtı da Hitit döneminden kalma bir kaya kabartması. Ereğli ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki İvriz Köyü’nde yer alan kaya anıtı, M.Ö. 1180 ile M.Ö. 700 yılları arasında Tuvana ülkesinin kralı olan Varpalawas tarafından yaptırılmış, Geç Hitit Dönemi’nin en önemli yapılardandır.

Ulu Camii: Ereğli’nin Cami Kebir Mahallesi’nde yer alan Ulu Camii, Karamanoğlu Mehmet Bey adına 1426 yılında inşa edilmiştir. Karamanoğulları Dönemi’nin önemli yapılardan bir tanesi olan Ulu Camii, 26x39 metre ölçülerinde kufe tipindedir.

Rüstem Paşa Kervansarayı: Ereğli’de gezilecek tarihi yerlerden biri olan Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1552 yılında Sadrazam Rüstem Paşa tarafından yaptırılır. 90’lı yıllarda orijinaline sadık kalınarak onarılır.

Şifa Hamamı: Ereğli Ulu Cami’nin güney tarafında bulunan Şifa Hamamı, Ereğli Eski Hamam olarak da bilinir. Selçuklu döneminde inşa edilen Şifa Hamamı, Karamanoğulları döneminde de kullanılmaya devam edilir. Ereğli Şifa Hamamı’nın kitabesi olmadığı için yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakta.

Kwangin Parkı (Kore Kardeşlik Parkı): Kore Kardeşlik Parkı, Kore’nin Kwangjin Belediyesi ile Ereğli Belediyesi’nin ortak olarak yaptıkları bir park. Ereğli ilçe merkezinde yer alan park, Kore Savaşı sırasında Ereğli ilçesinden verilen şehit anısına yaptırılır. 

Evet sevgili okuyucular, Ereğli’den aktaracaklarımız bu kadar. Bir sonraki yazımızda farklı bir ilçemizde buluşmak ümidiyle herkese iyi gezmeler… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.