1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Sarı Öküzü Vermek
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sarı Öküzü Vermek

A+A-

Bugün Sarı öküz hikayesini paylaşalım.
Ormanın birinde bir grup aslan avlanamamaktan şikayetçiymiş. Kendilerinden hızlı olan hayvanları yakalayamıyor, iri öküz grubuna ise yaklaşamıyorlarmış.
Oturup çözüm armaya koyulmuşlar.
İçlerinden biri “Onların arasına fitne tohumu ekersek böleriz, sırayla yeriz” demiş.
Bu planı uygulamaya karar vermişler. Fikir babası aslan elinde beyaz bayrakla otlaktaki sürüye yaklaşıp “Barış görüşmesine geldim, lideriniz gelsin” demiş.
Boz öküzü göndermişler görüşmeye.
Aslan başlamış, ne kadar iyi niyetli barışsever olduklarını anlatmaya. Önce geçmişte yaptıklarından özür dilemiş.
“Öküz kardeş, geçmişte size karşı bazı hatalarımız oldu. Açlığın verdiği duygularla saldırdık. Bunlar için üzgünüz arkadaşlarım adına özür dilerim. Ama bunda sizin bazı arkadaşlarınızın da tahrikleri vardı. Şartları düzeltelim, ben bugünden sonra barış içinde yaşamanın sözünü veriyorum” demiş.
Öküz, barış şartlarını sormuş.
Aslan, gözüne kestirdiği sarı öküzü işaret ederek “Onun cüssesi bizim gözümüzü korkutuyor. Rengi gözümüzü alıyor. Onu atın aranızdan, sizinle bir sorunumuz kalmaz. Hatta bize verin, barış hediyesi olarak yiyelim onu” demiş.
Öküz, “Bu teklifi arkadaşlarımla değerlendirmem lazım” deyip sürüye döner. Bütün öküzler etrafında toplanır. Konuşulanları anlatır ve “Arkadaşlar, sarı öküzü onlara barış hediyesi olarak verirsek bir daha bize saldırmayacaklar” der.
Teklif benekli yaşlı öküzün hoşuna gitmez “Kimseyi vermeyelim. Bu iş başka yollar açar. Bizi zayıflatır. Hem içimizde en güçlü ve savaşçı o” dese de öküzlükleri tutar ve “savaş bitiyor, barış yapıyoruz, savaşçıya ihtiyacımız yok” diyerek Sarı öküzü güya barış elçisi olan aslana teslim ederler.
Arkadaşları, yanında büyük bir öküzle dönen aslanı tebrik edip, bunu nasıl yaptığını sorarlar.
“Savaşın onlara verdiği yorgunluk ve bıkkınlığı kullandım” der.
Aslanlar sarı öküzü iştahla yerken birkaç gün öküz sürüsü kendinden emin otlamaya devam etmiş. Arada ağaç diplerinde uyku halindeki aslanları seyredip “Evet hakikaten barışseverlermiş. Sarı öküzü verince baksana yanlarından geçsek de yerlerinden kıpırdamıyorlar” diyerek, ne doğru iş yaptıklarını konuşuyorlarmış.
Bir-iki gün sonra aslanlar yine acıkıp da av planı yapmaya toplanınca sıska aslan öne çıkmış, “diplomatik yollardan hallederiz” deyip herkesi ağaç dibine yollamış. Öküz sürüsüne doğru yaklaşıp lideri çağırmış.
“Nasıl öküz dostum, barıştan memnun musunuz?”
“Evet aslan kardeş, sizin barışsever olduğunuzdan hiç şüphemiz kalmadı.”
Aslan memnuniyetini ifade edip devam etmiş.
“Biz de barışın sürmesinden yanayız da, sizin şu uzun kuyruk yok mu, o kuyruğunu salladı mı, ödümüz kopuyor. Gelin onu içinizden atın barışa zarar vermesin”
Öküz arkadaşlarıyla değerlendirme yapmaya gider. Konuşulanları paylaşır, herkes uzun kuyruğu verme fikrindedir. Yaşlı öküz yine itiraz eder “O arkadaşımız bugüne kadar ki, aslan savaşlarımızda kuyruk darbeleriyle kaç aslanı yere serdi, havaya uçurdu, yapmayın” der.
Barış sevdasına, uzun kuyruğu da aslanın yanına katarlar.
Gün geçtikçe semiren aslanlar, heybet kazanır, güç kazanır, öküzler ise iyice azalır. Artık aslanlar için saldırma zamanı gelmiştir. Acıktıkça saldırıp bir öküzü parçalayıp yiyorlar. Yine bir saldırıdan sonra, kan revan içinde kurulan üç-beş öküz, aralarında durum değerlendirmesi yapıyor.
“Biz eskiden aslanları yenebiliyorduk. Bize saldırma cesaretleri bile kalmamıştı. Barış anlaşması da yapmıştık. Şimdi ne oldu da bu hale geldik” gibi serzenişlerden sonra yaşlı öküz sözü almış: “Onlar bizi yenemedikleri için barış dediler. İlk barış görüşmesinde sarı öküzü istediler, verdiniz. İşte o gün kaybettik. Çünkü sürünün en güçlüsüydü ve onun zekasıyla aslanları yeniyorduk. Onu verdiğimiz gün kaybettik” der.

***
Yazı sırasında Seçilmiş Dağlı aradı. Kısa bir hasbihalden sonra “AK Parti içerisinde Ahmet Davutoğlu’na çok büyük haksızlıklar, yanlışlar yapılmaya başlandı. Yaşananlara üzülüyorum. Eğer bu hocaya karşı bu haksızlıklar böyle devam ederse ben AK Partililiğimi sorgularım. Desteğimi çekerim” dedi.
Bu da günün notu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.