1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Sarıkeçili Yörükler göç hazırlığında
Sarıkeçili Yörükler göç hazırlığında

Sarıkeçili Yörükler göç hazırlığında

Kış mevsimini Mersin'in sahile yakın kesimlerinde geçiren bin yıllık konar-göçer geleneğinin son temsilcileri Sarıkeçili Yörükler, yazın yaklaşmasıyla birlikte Konya ve Karaman yaylalarına doğru göç hazırlığına başladı.

A+A-

 

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık ve Akdere beldelerindeki sahile yakın kesimlerde yoğunlaşan Yörükler, yerleşik düzene geçenlerin artması nedeniyle sayıları parmakla sayılacak kadar azalsa da geleneklerini sürdürmeye devam ediyorlar.
Her yıl nisan sonu ya da mayıs ayı başından itibaren yaylalara göç eden, sonbaharda ise tekrar Akdeniz sahillerine inen Yörükler, yazın yaklaşmasıyla birlikte Konya ve Karaman yaylalarına doğru göç hazırlığı yaparken, bu yaşam tarzından mutlu olmadıklarını ancak, başka şansları olmadığı için bu geleneği sürdürmek zorunda kaldıklarını her fırsatta dile getiriyorlar

At, deve, eşek ve keçilerinin yanı sıra yolculuklarına artık motorize araçların da eşlik ettiği Yörükler, yılın 3 ayını yolda, 3 ayını yaylada, 6 ayını da sahillerde geçiriyorlar.

Yol şartlarının değişimi sonucu satın aldıkları un, bulgur, tuz, kazan, tencere, yayık, beşik, yatak ve yorganlarını kamyonet, kamyon, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlara yükleyerek yola koyulan Yörükler'in hayvanları ise otlatılarak çobanlar tarafından götürülüp getiriliyor.

YERLEŞİK DÜZENE GEÇMEK İSTİYORLAR

Sarıkeçili Yörüklerin Temsilcisi İbrahim Yagal, her türlü zorlukları sırtlayarak, geçim kaynakları olan at, eşek ve keçileriyle sahiller ve yaylalar arasında mekik dokumaktan aslında çok da mutlu olmadıklarını söyledi.

Hava şartlarının elvermesi durumunda nisan ayı sonunda yaz mevsimini geçirecekleri Karaman ve Konya yaylalarına doğru yola çıkmayı planladıklarını anlatan Yagal, hayvancılık dışında başka işleri olmadığı için konar göçer yaşamaya devam ettiklerini belirtti.

İbrahim Yagal, hayvancılık dışında başka geçim kaynakları olmadığını, yaz mevsimini geçirmek üzere Karaman ve Konya'ya gitmeye hazırlanırken önümüzdeki kış mevsimi öncesinde yine yollara düşmeme hayali kurduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Umudumuz, bu kez yerleşik düzene geçmiş olmak. Karaman'da arazi ve bina tahsisi konusunda çalışmalar 2006 yılında başladı ancak, henüz tamamlanmadı. Konar göçerlerin çoğu kendi imkanlarını zorlayarak, çocuklarına iyi eğitim imkanı yaratma adına yerleşik hayata zor da olsa geçtiler.''

Yagal, kendilerinin de artık göçebe hayatı yaşamaktan bıktıklarını belirterek, ''Göçebe hayatı her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Biz de bir an önce yerleşik düzene geçmek istiyoruz. Umarız yetkililer, yerleşik düzene geçme konusundaki çalışmalarını bir an önce tamamlar'' dedi.

Son günlerde bazı gazetelerde Yörükler'in yerleşik düzene geçmeleri halinde bu kültürün yok olacağını yönünde haberlere yer verildiğini anlatan Yagal, ''Göçebe hayatında çektiğimiz zorlukları sadece biz biliriz. Yerleşik hayata geçtiğimizde elbette bir gelenek yok olacak ama bizim daha fazla gücümüz kalmadı. Çocuklarımızın hiçbiri bu geleneği sürdürme niyetinde değil'' diye konuştu.

Silifke yöresinde 200 civarında Sarıkeçili olduğunu belirten Yagal, geçen yıl sahile geldiklerinde konaklama konusunda bir takım sıkıntılar yaşadıklarını, bu yıl ise o sıkıntıların yaşanmadığını, bu nedenle kendilerine yardımcı olan yetkililere teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.