1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Savaş İstemeyen Silahını Hazırlasın
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Savaş İstemeyen Silahını Hazırlasın

A+A-

Savaşlar artık eskisi gibi cephelerde olmayacak, ekonominin yönetildiği, fabrikaların, iş merkezlerinin üniversitelerin masalarında olacak ve cephane mermiler, bombalar değil, kâğıtlar olacak, bilgisayarlardaki bilgiler, TV ekranlarındaki veriler, grafikler olacak bundan sonra’ diyordum yazmaya ilk başladığım 1994 yılında.

*

Şimdi tam da bunu yaşamıyor muyuz? Bombalar ile savaşanlar yerel ve ilkel gruplar ama gelişmiş ve küresel güçler ekonomi verileri üzerinden savaşıyorlar… Düşmanlarına karşı bombadan daha etkili olan ekonomi silahlarını kullanıyorlar.

*

ABD ve İngiltere öncülüğündeki devletlerin orta doğudaki planını kabul etmeyip, Suriye’de kendi çözümlerini bulmak ve uygulamak için ittifak yapan bölgesinin 3 ülkesi ağır bir saldırı altında… Uçaklarla, füzelerle bombalar ile yapılan bir saldırı değil bu… Rusya, İran ve Türkiye’nin para birimlerinin eş zamanlı olarak bu kadar değer kaybetmesi tesadüf olamaz.

*

Bu savaştaki belirgin özellik, baskın tarafının finans dünyasında hâkim olması bence. Nükleer silahlara sahip olmak burada bir üstünlük sağlamıyor. Rusya’nın nükleer silahları da sahip olduğu petrol ve doğal gaz kaynakları da Ruble’nin ABD doları ve Avro karşısında değer kaybetmesini engellemedi. İran’ın petrol kaynakları veya nükleer teknoloji geliştirme çabası da İran Riyal’ini koruyamadı.

*

Ekonomi savaşlarında belirleyici güç artık yer altı kaynakları veya silah gücü değil sahip olunan finans kaynaklarıdır. Gelişmiş batı ekonomilerinin kontrol ettiği küresel finans kaynakları. Finans kaynaklarına sahip olan batı ülkelerinin ekonomi alanında kullanabileceği birçok silahı var ama onların en etkili silahı faizdir.  Bu ülkeler ile savaşmak istemeyen veya savaşı kazanmak isteyen her şeyden önce anti-faiz silahlarını hazırlamalıdır.

*

Kendi adımıza anti-faiz silahlarını geliştirmemiz için faizi iyi anlamalı ve iyi tanımalıyız bence… Tanımadığımız bir silaha karşı tedbir geliştiremeyiz. Faiz adına yapılan tanımları gözden geçirmeli ve finans kaynaklarının niçin rakip güçlerin eline geçmiş olduğunu sorgulamalı ve anlamalıyız. Aksi halde düşman düşmanlık yapıyor diye düşmanı suçlama kısırdöngüsünden kurtulamayız.

*

Bugün birilerinin kahramanı olabiliriz ama yarın aynı kahramanlık ile anılamayız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.