1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Savunma Sanayinde Hedef Büyük Oyuncu Olmak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Savunma Sanayinde Hedef Büyük Oyuncu Olmak

A+A-

Son yıllarda ülkemizle birlikte şehrimizde savunma ve havacılık sanayinde önemli gelişmeler yaşanırken, şehrimiz tüm dikkatleri de üzerine çekmeyi başardı. Birçok sanayi alanında kendini ispatlayan şehrimiz, var olan savunma sanayi altyapısıyla bugün özellikle ilimizde ve Beyşehir ilçesindeki Üzümlü ve Huğludaki silah üretimiyle ihracatımıza katkılarını devam ettiriyor. Öyle ki savunma sanayi alanında ülkemizdeki ihracatçı beş ilden birisiyiz. Bu başarıdaki en büyük etken de birlikte çalışma gayretidir. Bununla da yetinmeyen savunma sanayicisi, artık ülkemizde milli bir savunma sanayi oluşturulmasını isterken de, sektörün büyük oyuncusu olma arzusu içindedir. Yeterli birikimi, alt yapısı, gelişen teknolojiyi takip etmesi ve hatta sayısız markalar oluşturması da haklı olarak bu taleplerini güçlendiriyor. Artık Konya yüzde 100 yerli savunma için tek yürek olurken, daha çok üretim, daha çok ihracat için elinden geleni yapmasıyla hazır olduğunun mesajını veriyor. Sanırım hükümetinde savunma sanayideki millileşme hamlesi de önemli gelişmeleri beraberinde getirecektir. Konya o zaman savunma sanayinde daha da güçlenerek büyük oyuncu olma hedefine emin adımlarla ilerleyecektir.

***

Konuyla ilgili Konya Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü değerlendirmesinde, “Gerek merkezi konumumuz gerekse sektörel çeşitliliğe sahip olan sanayi yapımız, savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu yedek parçaları üretecek ve şehrimizi bir savunma üssü haline getirebilecek potansiyele sahip. Öte yandan Beyşehir ilçemizin spor amaçlı av tüfeği üretiminde dünya ile rekabet eden çok güçlü bir yapısı var. Şu anda bu sektörümüze yönelik Ekonomi Bakanlığı destekli bir URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) Projesi başlatma sürecindeyiz. Tüm bunları birleştirdiğimizde, önümüzdeki dönem potansiyelimizin harekete geçtiği yeni bir dönem olacak. Amacımız, Konya’yı savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu yedek parçaları üretecek bir savunma sanayi üssü haline getirmek. En önemlisi ise bu konuda bir ana sanayi yatırımını Konya’ya kazandırmak için Konya Sanayi Odası olarak sürekli çalışıyor, firmalarımızla, Savunma Sanayi Müsteşarlığımızla sık sık bir araya geliyor, ilgili tüm tarafları da bir araya getiriyoruz” diyor.

***

Kütükcü, savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu yedek parçaları üretecek ve şehrimizi bir savunma üssü haline getirebilecek potansiyele Konya’nın sahip olunduğuna dikkat çekerken, hedeflerinin Konya’ya savunma alanında bir ana sanayi yatırımı kazandırmak olduğunu belirtiyor. Konya’nın ana sanayi yatırımı noktasında hiçbir eksiği yok. Ancak, buna inanması ve daha çok üstüne düşmesi ve güçlü bir işbirliği geliştirmesi de şarttır. Ancak o zaman başarılı olunur. Sonuçta ülkemizde son 10 yılda yeniden kurgulanan politikalar, savunma sanayisindeki büyük dönüşümlerin başlaması, Türk savunma ve havacılık sanayisine yönelik devletin milli projelere destek vermesi ülkemizle birlikte şehrimizi de savunma sanayindeki gelişmeleri daha da hızlandıracaktır. Yine son 10 içinde savunma sanayisinde yüzde 80’ler civarındaki dışa bağımlılık bugün yüzde 40’lar seviyesine düşmüştür. Bu başarıda binden fazla şirketin, araştırma kuruluşlarının ve üniversitelerin katkıları büyük olmuştur. Buradan anlaşılan birlikte çalışma ve hedef geliştirme sayesinde başarılmayacak hiçbir şeyin olmamasıdır. Onun için de Konya olarak savunma sanayisinde büyük oyuncu hedefindeysek bu hedefe ulaşmak içinde hiçbir engel yoktur. Yeter ki inanalım, yeter ki birlikte bunun mücadelesini verip, üzerimize düşeni yine hep birlikte yapalım. Göreceksiniz ki, Konya savunma sanayisinde büyük oyuncu hedefine en yakın bir zamanda ulaşacaktır.  Ne dersiniz sizce öyle değil mi?

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.