1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Saygının Önemi (1)
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Saygının Önemi (1)

A+A-

Futbol oyunu mücadeleye dayalı bir oyunsa bu oyunu oynamak örnek davranışları göstermek olduğunu bilmek gerekiyorsa, kulüp altyapılarında bu eğitimle alakalı bilgiler aktarılırsa yapılacak olan futbol müsabakalarında sorun olmayacağı anlamına gelir ve nelerin öğretileceği ile ilgili de sorun yok gibi görünmektedir. Altyapı eğitimlerinde bu tür sorunların olmaması için yapılması gereken başladığı noktaya önem verilmesi.

Nasıl öğretebilir/ne zaman öğretebiliriz.

Futbol öğretimini oluşturan kurallar toplu ve topsuz davranışları yerine getirilmesi gerektiğidir çünkü futbolda temel teknik beceriler futbol oyununda kullanılması gerekir.

Futbolda toplu ve topsuz davranışlar

Kulüpler bazında ve altyapılarda toplu davranış olarak anlatılması gereken futbolu doğru oynamak ve kuralları yerine getirmek için yapılaması gereken davranışlardır. Futbolun olmazsa olmazı top ile ilgili uygulanan davranış, pas verme-atma, top kontrolü sağlama, topa yön vermek, top sürmek, rakibi aldatma ve topa vuruşlardan oluşur.  

Bir diğer davranış şekli ise topsuz davranıştır.

Bu davranışı koşu ağırlıklı olan aritmik denen hareketlerden oluşur. Bu davranış top ile ve topsuz hareketleri içeren futbol oyununun karakterine göre kullanılmasını sağlayan duruma uydurma/gereğini yapma/gereğini yerine getirme gibi futbol oyununu doğru oynayabilme düzeyini belirler. Kulüplerde ve altyapılarda nelerin öğretilmesi/öğretileceği belli olmalıdır. Nasıl ve ne zaman öğretileceğini bilmek, ne öğretileceğini bildiği için sporcular açısından etkileyeceğini ve oldukça önemli bir meseledir. Altyapılarda öncelikle öğretilmesi gereken futbol oyunun da gerekli olan tutum ve davranışları nasıl öğretilebilir ile ilgili olmasıdır.  Bahsedildiği gibi top ile ve topsuz davranışlar nasıl olur, özellikle top ile ilgili alanlarda nasıl bir tutum ya da ne ifade edilmeli futbolda eğitim olarak önemli bir eğitim sorun oluşturmaktadır. Topsuz davranışlar da oyunun içinde, oyunun gerektiğinin yerine getirilmesi öğretilir/öğretilmesi gerekir. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.