1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. SBS başvuruları için son hafta
SBS başvuruları için son hafta

SBS başvuruları için son hafta

7. ve 8. sınıflar için SBS başvuruları cuma günü sona erecek.7. ve 8. sınıflar için SBS başvuruları cuma günü sona erecek. Kayıtlar, internetten yapılabilecek Kayıtlar, internetten yapılabilecek

A+A-

 

İlköğretimde ‘kademeli olarak kaldırılması’ tartışmalara neden olan Seviye Belirleme Sınavları (SBS) 7. ve 8. sınıflar için başvurular 25 Mart Cuma günü sona erecek. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre,SBSilköğretim 7. sınıflar için 4 Haziran’da, 8. sınıflar için 5 Haziran’da yapılacak. Sınav, yurtiçinde 81 ilde, yurtdışında Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’teTürkiyesaatiyle 10.00’da yapılacak.

Fotoğraflı sınava giriş belgesi

Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgiye MEB’ininternetsitesinden yayımlanan sınav kılavuzundan ulaşılabilecek. Bu kılavuzdaki bilgiler hakkında, okul yönetimleri de velilere ve öğrencilere rehberlik edecek. Sınava başvurmuş olmak için 10 TL sınav ücretini yatırmak yeterli. Bunun için adayların, belirtilen tarihler arasındabankaşubelerinden veya bu bankaların internet şubelerinden birine ‘’Kurumsal Tahsilat Programı’’ aracılığıyla, T.C kimlik numaraları ile başvurmaları gerekiyor. Ayrıca Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PBYS) ve Polis Koleji için başvurular da 25 Mart’ta sona erecek.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, SBS için 24 Mayıs, PYBS 5, 6, 9, 10 ve 11’inci sınıflar için 19 Nisan’da, SBS için 24 Mayıs’ta ‘www.meb.gov.tr’ veya ‘oges.meb.gov.tr’ adreslerinden okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek. Adaylar başvuru ve tercih dönemlerinde okul müdürlüğüne, kılavuz çıktıları için başvurmayacak. Talep eden öğrenci kendi imkanları ile kılavuz çıktısı ‘’http://oges.meb.gov.tr’’ adresinden alabilecek. İnternet bağlantısı olmayan veya başvuru süresince teknik bir sebeple internet bağlantısı çalışmayan okullar, en yakınADSLbağlantısı olan bir başka okuldan veya bağlantı sorunu olmayan ilçe veya il milli eğitim müdürlüğünden başvuru onaylama işlemlerini yapacak.

e-okul Sistemiyle Yabancı Dil Sınavı

Öğrenciler e-okul sisteminde kayıtlı olan yabancı dil testini cevaplayacak. Öğrencilerin yabancı dil testlerinin değerlendirilmesinde, 25 Mart’ta e-okul sistemine kayıtlı yabancı dili esas alınacak. Bu nedenle bu tarihten sonra sistemde yapılan değişiklikler dikkate alınmayacak.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.