Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şeb-i Arus

A+A-
  1. yüzyılın en önemli mutasavvıfı olan Hz. Mevlana'nın, güzel ve anlamlı sözlerini, akılla, aşkla ruhla dinlemek gerekiyor. Şeb-i Arus; Konya’da vefatının 745. yıl dönümünde, onun açtığı yolun devamı olarak, ötekileştirmeden, kucaklaşarak hoşgörü, barış ve aşk içinde; “Ey gönül! Ne tuhaf değil mi? Bir ömür, şah damarından daha yakın bir sevgiliyi aramakla geçiyor” diyen Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’yi anıyoruz.

***

Hz. Mevlana’nın ölüm gününü “Hakk'a vuslat” yani “Yaratana kavuşma” anı olarak tanımlayarak ,“Şeb-i Arus” “Düğün Gecesi” olarak bu günü anıyoruz.  Hz. Mevlana ölümü, insanın aslına dönüşü olarak görüyor. O nedenle insanın var oluşunu, öze dönüş olarak görmektedir. Bizlere öğütleri arasında yer alan; “Sen çiçek olup etrafa gülücükler saçmaya söz ver. Toprak olup seni başının üstünde taşıyan bulunur” sözleri, günümüzde insan ilişkileri açısından çok önemlidir. Bazen insan davranışları anlaşılmaz olur. Hz. Mevlana erken karar vermememiz için diyor ki; “Kapı açılır sen yeter ki vurmayı bil. Ne zaman? Bilmem. Yeter ki o kapıda durmayı bil” diyerek kim kapıyı çalıyor, kim kapıda bekliyor bilmediğimiz süreçlerle ilgili erken karar vermememiz gerektiğinin altını, biz görelim diye kalınca çiziyor. 

***

En basit bir cihaz alıyoruz kullanma kılavuzunu okuyor ve ona göre kullanıyoruz. Hz. Mevlana, Kur’an-ı Kerim’den beslenerek, insanın doğru düşünme ve davranması konusunda kılavuz sunmuştur. Günümüzde öğrenme konusunda en üst seviye olan, hayatın içinden örnekleyerek, günlük olayları da içine katarak, doğruyu ve yanlışı 745 sene öteden bize izah etmiştir. Günümüzde yaşadıklarımızı anlamakta zorlanıyoruz. Bu medeniyetimizle bağlarımızın zayıflamasından geliyor.

***

Hz. Mevla’nın Mesnevisi, bizim medeniyetimizin en önemli kodlarından biri olan, farklılıklarımızı zenginlik gören anlayışın ete kemiğe bürünmüş, söz olarak dökülmüş halidir.

Bugün bize dayatılan siyah - beyaz okuma anlayışı yerine, Hz. Mevlana’nın yaklaşımında olduğu gibi gökkuşağının güzelliğinin farkına varabilmektir. Bütün insanların kamış olduğu bilinciyle, “ney” olmaya talip olmak gerekiyor. “Neyi ararsan o olursun. Gönül nuru olmayan gönül, gönül değildir. Bedende ruh yoksa topraktır” diyerek yine Hz. Mevlana Celalettin Rumi’nin bir sözü ile sözlerimi bitiriyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.