1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Şeb-i Arus’a Nasıl Sahip Çıkacağız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Şeb-i Arus’a Nasıl Sahip Çıkacağız

A+A-

Hz. Mevlana’nın 739. Vuslat Yıldönümü törenleri Şeb-i Arus’la son buldu. 
7 ve 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Hz. Mevlana’nın 739. Vuslat Yıldönümü törenleri 10 gün boyunca her sene olduğu gibi bu sene de normal seyrinde devam etti.
Buraya kadar her şey normaldi.
Ancak, İstanbul’da gerçekleştirilen Şeb-i Arus programı neyin nesi hala anlamış değilim.
Diğer anlamadığımız konuda Konya’nın buna sessiz kalması.
Bu durum Mevlana şehrine karşı bir tavır mıdır, nedir?
Birisi çıkıp açıklasın Konyalılar olarak bizlerde bunu anlayalım ya da anlamaya çalışalım.
Bizler ne zaman değerlerimize sahip çıkacağız. İş işten geçtikten sonramı?
&&&
Haziran ayında TÜRSAB Konya Bölgesel Yürütme Kurulunda turizm ve seyahat acenteleri sahipleri ve yöneticileriyle birlikte bir toplantı düzenleyen TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy’un sema törenlerine Konyalıların sahip çıkması konusundaki uyarısı aklıma geldi.
Ulusoy, “Artık Konyalılar olarak semanın her yerde yapılmasına izin vermeyin. Hz. Mevlana burada ise semada burada yapılmalıdır. Mevlana’nın şehrinde sema yapılsın. Gazinolarda, açılışlarda ve olur olmaz yerde yapılmasın. Ben buna karşıyım. Ruhuna uygun olarak yapılsın. Niye markaya sahip çıkılmıyor. Burada yapılması önemlidir. İnanç gösterisi olan bu mistik gösteriye Konya’dan izin çıkmamalıdır. Artık semaya sahip çıkın” demişti.
Peki, İstanbul’da yapılan Şeb-i Arus’un açıklamasını bize kim yapacak doğrusu herkes gibi bende merak içindeyim. Hep birlikte Şeb-i Arus gibi semanın Konya dışında gösterimine karşı çıkmamız gerekmez miydi? Peki, ne zaman sessizliğimizi bozup, yapılan bu haksızlığın giderilmesini isteyeceğiz.
&&&
Koruma duygusu insanın özünde olan ve sürekli muhafaza edilen bir unsurdur. Değerlerimizi, çok sevdiğimiz şeyleri ve paylaşmak istemediğimiz her şeyi koruruz. Hz. Mevlana gibi onun bizleri miraslarından olan Sema ve Şeb-i Arus’ta Konya ile özdeşleşmiş ve bizim önemli değerlerimizdendir. İnsanlar değerlerine sahip çıkıyorsa, bizde bu şehirde yaşayan insanlar olarak ortak değerlerimize sahip çıkmalıyız.
Bunların başında gelen, Hz. Mevlana’nın bizlere bıraktıkları, Sema ve Şeb-i Arus’un başka illerde yapılmasının karşısında olmalıyız.
Bu sene geçti deyip, unutmamalıyız. Aksine, bunun için gerekli tedbirleri almalı ve yapılması gerekenler yapmalıdır.
Ne dersiniz?
Şeb-i Arus’un başka illerde yapılması bir haksızlık değil mi? Biz hâlâ bu haksızlığın giderilmesi konusunda sessizce duracak mıyız?


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.