1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. ‘Şeb-i Arus’a yenilik gelmeli’
‘Şeb-i Arus’a yenilik gelmeli’

‘Şeb-i Arus’a yenilik gelmeli’

‘Şeb-i Arus’a yenilik gelmeli’

A+A-

Mehmet Günnar

Her sene geleneksel olarak 7-17 Aralık tarihleri arasında kutlanan Uluslararası Hazret-i Mevlana’yı anma törenleri çevre esnafında iş hareketliliğine neden oluyor.

Şeb-i Arus’un Konya için büyük bir değer ve gelir kaynağı olduğunu ifade eden Merve Hac Malzemeleri Müdürü İsmet Kaya, “Konya’mıza en yoğun yerli ve yabancı turist akını Şeb-i Arus döneminde olur. Bu dönemde her esnaf kendine göre bir gelir elde ediyor. 7-17 Aralık döneminin hem esnafa hem de Konya’ya daha fazla katkı sağlaması için Mevlana Meydanı etkinliklerinin artırılması, tanıtımların daha iyi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Vatandaş, ‘her yıl aynı şeyler yapılıyor’ düşüncesiyle etkinlikleri görmeye gelmemeli. Çeşitli etkinliklerle Mevlana Meydanı cazibe merkezi haline getirilmeli. Şeb-i Arus döneminde en çok turist 17 Aralık’ta gelir. Biz bunu tüm günlere yaymalı günü birlikten ziyade konaklama yapacak turistleri etkinliğe çekmeliyiz” dedi.

Dilenciler engellensin

Son 10 yıldır esnafın Şeb-i Arus’dan beklediği verimi alamadığını aktaran Candaş Hediyelik Sahibi Mehmet Candaş, “Mevlana Meydanı çevre esnafının Şeb-i Arus’dan yeterince bilgilendirilmediği düşüncesindeyim. Çevre esnaf daha fazla bilgilendirilmeli. İnsanlar bu dönemlerde gelip bizlere soruyorlar. Tanıtımların daha fazla yapılması, yeniliklerin gelmesini istiyoruz. Bir defa gelen vatandaşın tekrar gelmesi için onu çeken bir güç yok. Her yıl küçük değişikler haricinde her şey aynı. Ayrıca Mevlana Meydanı’nda çok fazla dilenci oluyor. İnsanları mağdur ediyorlar. Bu konuya yetkililerin el atması gerekiyor. Vatandaş rahatça gezemiyor” diye konuştu.

Alternatifleri yapılıyor

50 yıl öncesinde Uluslararası Hazret-i Mevlana’yı anma törenlerinin daha canlı geçtiğini söyleyen Şahin Deri Sahibi İbrahim Şahin ise şu şekilde konuştu: “Alternatiflerinin başka illerde yapılıyor olması Konya’daki Şeb-i Arus’a gölge düşürüyor. Yarım asırdır Mevlana çevre esnafıyım. 50 yıl öncesinde buralar miting alanı gibi olurdu. Şimdi ise sadece 17 Aralık’ta yoğun kalabalık görüyoruz. Diğer günler daha soluk geçiyor.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.