1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Şeb-i Arus’ta bu sene ‘Vefa’ işlenecek
Şeb-i Arus’ta bu sene ‘Vefa’ işlenecek

Şeb-i Arus’ta bu sene ‘Vefa’ işlenecek

Şeb-i Arus’ta bu sene ‘Vefa’ işlenecek

A+A-

Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin bu seneki ana temasının ‘Vefa’ olduğunu aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Bu kapsamda toplam bin 338 program gerçekleştirilecek. Etkinlikler süresince 15 sema programı icra edilecek. Yaklaşık 50 bin kişi tarafından sema törenlerinin izlenilmesi bekleniyor” dedi.

 

Mehmet Günnar

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri(Şeb-i Arus) hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, üniversite rektörleri ve paydaşlar katıldı.

Hz. Mevlana’nın Konya’da yükselen, Dünyada da karşılık büyük bir değer olduğunu aktaran Vali Toprak, “Pakistan’a yaptığım ziyaretimde göğsüm kabararak gördüm ki oradaki en yüksek rütbeli devlet memur, amir ve generallerinden sokaktaki vatandaşına kadar herkes Hz. Mevlana’ya büyük bir muhabbet besliyor. Aynı zamanda bizi ziyaret eden Avrupa’da dahil olmak üzere bütün ülkeler Hz. Mevlana’ya büyük bir saygı ve sevgi duyuyorlar. Ülkemizde de 1937’den bu yana Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü törenleri yapılıyor. Son yıllarda da selam, kardeşlik ve birlik vakti gibi bizi birleştirecek, bütünleştirecek toplumumuzu daha da kenetleyecek ana temalar vurgulanarak anam törenleri yapılıyor. Bu anma programlarının çok titizlikle hazırlandığını ifade etmek istiyorum. Bu seneki Şeb-i Arus törenlerinin de layığı ile gerçekleştirilmesi için seferber olmuş durumdayız. Bir değişiklik olmazsa 3 bakanımızın açılışa katılma ihtimali var. Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin Konya’ya, ülkemize ve dünyaya hayırlı ve faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Hz. Mevlana’nın misafiri

Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri nedeniyle Konya’ya farklı ülkelerden ve şehirlerden on binlerce misafirin geleceğini ifade eden Başkan Altay ise, “Her sene olduğu gibi bu sene de şehrimizde Hz. Mevlana’ya yakışır bir etkinlik düzenlemek üzere çok titiz bir çalışma yürütüldü. Törenlerimizin bu yılki teması vefa vakti. Vefa en çok bu ümmete, bu millete ve bu şehre yakışıyor. Etkinlik boyunca şehrimize gelecek herkesi Hz. Mevlana’nın misafiri olarak görüyoruz. Onları Konya’ya yakışır bir şekilde ağırlayacağız” diye konuştu.

Bin 338 program

Uluslararası Hazret-i Mevlana’yı anma törenlerinin 82. yılında sahne ve salonlarda gerçekleştirilecek olan programların 24 ana başlıktan oluştuğunu ifade eden Yarar şu şekilde konuştu: “746. Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında toplam bin 338 program gerçekleştirilecek. Önceki yıllarda ‘Birlik Vakti’, ‘Kardeşlik Vakti’ ve ‘Selam Vakti’ temaları Mevlana’nın sözleri ve fikirleri ile işlenmiş, bu yıl ise yine onun eserlerinde özellikli bir yer tutan ‘vefa’ sözcüğünün anlam evrenine uygun olarak ‘Vefa Vakti’ ana başlığı altında çeşitli etkinliklerden oluşan bir hafta hazırlandı. Temanın alt açılımda ise Hazret-i Mevlana’nın ‘Sevgide çekilen cefada binlerce vefa var’ sözü yer almakta. Etkinlikler süresince 11’i gece 4’ü gündüz olmak üzere toplam 15 sema programı icra edilecek. Yaklaşık 50 bin kişi tarafından sema törenlerinin izlenilmesi bekleniyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum