1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Şecaate Bakın; Konyaspor’u, Süper Lige Çıkaran İlk Başkan Üyelikten İhra
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şecaate Bakın; Konyaspor’u, Süper Lige Çıkaran İlk Başkan Üyelikten İhra

A+A-

Konyaspor sezonun son maçında gerekli averajı sağlayamadığı için şampiyonluğu Sakaryaspor’a kaptırmış, şehir uğradığı büyük hüsranın yanı sıra, saha ve saha dışı olaylar sebebiyle Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

TFF’nin verdiği bir sezon saha kapatma cezasının yanında, kulüp başkanı merhum Süleyman Çınar başta olmak üzere, malzeme sorumlusundan taraftarına kadar birçok Konyasporlu, olaylarda sorumluluğu-ihmali olduğu gerekçesiyle cezaevine konulmuştu. Bütün bunlara rağmen yönetim kurulunun acil önlemler alması, yeni sezona kulübü hazırlaması gerekiyordu. Necmettin Tongarlak’ın işyerinde bir basın toplantısı yapıldı ve Mehmet Düzel’in Yönetim Kurulu tarafından Başkan seçildiği o gün açıklandı. Fakat işler iyi gitmedi, işleyen hukuki süreç nedeniyle yönetimin istediği yardım elini kimse uzatmadı.

Bir gün Başaralı Caddesinde Mehmet Düzel, İsmail Öksüz ve birkaç Konyaspor yöneticisiyle karşılaştık. Elleri doluydu, Vali Kemal Katıtaş’ın huzuruna çıkıp “Biz bu işi devam ettiremeyeceğiz” diyerek kulübün defterlerini teslim ettiler. İyi de ettiler. İnat etmeden gurur-kibir yapmadan “Ağır şartlar altında Konyaspor’a yararlı olamayacağız” demeyi bildiler.

Sonra ne mi oldu; Konya futbol tarihinin en çetrefilli yılında, kısa süre de olsa Konyaspor Başkanlığı yapan  Mehmet Düzel’in Konyaspor üyeliğinden silindiği üç gün önce açıklandı!

**

Vali Kemal Katıtaş, kendisine teslim edilen Konyaspor’u düştüğü badireden kurtarabilmek için Belediye Başkanı Ahmet Öksüz’ü davet edip durumu birlikte değerlendirdiler. Neticede Belediye Başkanı Öksüz o günlerde adeta yaylım ateşine tutulan Konyaspor’a Başkan oldu. Giydiği ateşten gömlekti, ama tereddüt yaşamadı, “Düşemeyeceğiz” demek yerine  “Şampiyon olmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız diyerek şehre ümit verdi, güven getirdi. Darmadağın olmuş Konyaspor camiasına umut aşıladı. İlk icraatı Türk futbolunun efsane ismi, Galatasaray, Trabzonspor ve A Milli Takımın teknik direktörü Özkan Sümer’i takımın başına getirmek oldu.

Burada şunu da anlatalım;

Özkan Sümer, Konyaspor’la Ankara TSYD bahçesinde sözleşme imzalamıştı. Ulusal basından Yusuf Yalkın kendisine aynen şu soruyu yöneltti:

“Hocam siz A Milli takım teknik direktörlüğü yaptınız, Galatasaray’ı çalıştırdınız. Ve şimdi 2. Ligde bir takıma, üstelik son maçında sahaya tavuk salan, çıkan olaylar sebebiyle sahası bir sezon kapatılan Konyaspor’a gidiyorsunuz. Sizin Konya’da ne işiniz var?”

Evet, Türkiye’de Konya’ya, Konyaspor’a karşı böyle bir fikrin oluştuğu devirde Ahmet Öküz Konyaspor’a Başkan oldu. İyi ki de oldu. O sene Konyaspor tarihinde ilk defa 2. Ligde Şampiyon olup bugünkü adıyla Süper Lige yükseldi.

Sonra ne mi oldu; Konyaspor’u Süper Lige taşıyan ilk Başkan Ahmet Öksüz’ün Konyaspor üyeliğinden çıkarıldığı üç gün önce açıklandı!

**

Ali Ataman’ı bugün bir çokları “Özel okul işletmecisi” olarak bilir ve geçer. Oysa Tarsus olaylarının hemen ardından, Konya Belediyesindeki idari görevinin yanında, Konyaspor Başkan Yardımcılığı görevini üstlendikten sonra evinin yolunu unutacak kadar yoğun bir mesai vermiştir. Adnan, Mücahit, Nedim, B. Fuat, K.Fuat, Suat, Cemal, Kayhan, Bekir, Mehmet, Nasır’lı kadronun mimarlarındandır. Konyaspor’u düştüğü gayya kuyusundan çıkarıp Süper Lige taşıyan yönetimin ağabeyidir. Görevi bitince kıyıya çekilmiş olması, tarihten silinebileceği anlamına gelmez de; baktık ki Konyaspor üyeliğinden ihraç edilmiş.

**

Deveye sormuşlar, “Boynun neden eğri?” diye. Önce bir puflayıp, boynunu iki yana salladıktan sonra “Nerem doğru ki?” demiş!

Numan Erkan, Mehmet Çolakoğlu, Metin Ortakarpuz gibi Başkanlık yapmış isimler Konyaspor üyeliğinden nasıl çıkarılır? Hadi bunlar biraz daha eski dönemin adamı, tanımıyorsunuz diyelim; Mustafa Yayla, Mevlüt Sarı, Mehmet Oktut; bunları da mı bilmiyorsunuz?

Aidat mı ödemediler? İnsan, bu kulübe başkanlık etmiş isimleri üç-beş lira için siler mi?

Haşim Bayram’ın Konyaspor için harcadığı paranın hesabını bilen var mı ki üyeliği iptal edilir?

**

Mehmet Oktut’un Kulüp Başkanlıkları döneminde Mustafa Özkafa önce Karatay sonra da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştı. Konyaspor’un o dönemlerdeki en büyük hamisi de Özkafa’ydı. Hadi bunu bilmiyorsunuz; A takımın yakın zamana kadar her gün antrenman yaptığı, futbolcuların ikamet ettiği, kamp yaptığı Tatlıcak Tesislerini kimin inşa edip Konyaspor’a kazandırdığını da mı bilmiyorsunuz? Hatırlamış olalım, Tatlıcak Tesislerinin birinci bölümü Özkafa döneminde inşa edildi. Bugünkü modern donanıma da 2004 sonrasının Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli sayesinde kavuştu.

Hangisini sayayım; Konyaspor’un profesyonel takımında forma giymiş onlarca Konyalı futbolcudan Kemal Güven, Nuri Mehtap ve Mustafa Düzkaya’da üyelikten ihraç edilmiş. Yıllarca yöneticilik yaptıklarını saymıyorum, giydikleri formanın, akıttıkları terinde mi hatırı yoktu?

**

Gazeteci dostumuz Ömer Altay İstanbul’da edindiği tarihi bir Konyaspor tüzüğüyle gelip “Konyaspor’un kuruluş tarihini geriye çekelim” önerisinde bulunduğunda, ikinci kaynak kişi olarak Konya basın tarihinde ilk spor sayfasını üreten Nail Bülbül’e müracaat ettik; kimsenin bilmediği tarihi şahsiyetlerden, hadiselerden bahsetti. Neticede Altay’ın belgesini Nail Bülbül’de destekledi ve Konyaspor’un 1981 “olan uyduruk kuruluş tarihi” 1922 olarak revize edildi.

Sonra ne mi oldu; Konya spor tarihinin ayaklı kütüphanesi, canlı tanığı, Konyaspor yöneticilerinin ömründen daha çok Konyaspor seyretmişliği, gazeteci olarak hizmete etmişliği olan Nail Bülbül’ün üyelikten çıkarıldığı açıklandı.

Hoş, bu şehirde vefa olsaydı, Konevi Hazretlerinin soyu Vefa Hazretleri hac dönüşünde İstanbul’a yerleşip orada kalmazdı!

**

Yarın kim seçilerse, nasıl bir yönetim gelirse gelsin; tarihine, kulübü bugünlere taşıyan insanlara vefa gösteremedikten sonra, kıymeti harbiyesi yüksek değildir!

Eski yönetici demek, kıdem-tecrübe demektir; danışılır, fikir alınır. Eski futbolcu demek emek demektir, ter demektir, tecrübe demektir; danışmanın, fikir almanın yanında vefa gösterilir. Taraftar, hele de kıdemli taraftar demek senin için eza-cefa çeken demektir; vefadan başka saygı gösterilir, sözü dinlenir.

Ezcümle, Konyaspor’da kaç üye olursa olsun; içinde eski başkanları, eski yöneticileri, eski futbolcuları, kıdemli taraftarları ve gazetecileri olmadıktan sonra her zaman eksiktir!

Tavsiyemizdir, yeni yönetimin yol haritası olsun; Ahmet Öksüz’den başlayarak özür ziyaretleri yapıp üyelikleri yenilenmelidir. Bununla birlikte Yeşil-Beyaz formayla zaferler, hüzünler yaşamış Abdullah’lar, Salih’ler Kemal’ler, Celal’ler, Tuncay’lar, Sebahattin’ler,  Sedat’lar, Hasan Hüseyinler, Hacılar, Mehmet’ler, Naciler, hatta Sertan’lar ve daha niceleri üyelik görevine davet edilerek Konyaspor’un marka değeri yükseltilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.