1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Seçim çalışmaları da Teknolojiye uymalı
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim çalışmaları da Teknolojiye uymalı

A+A-

Seçimlere artık çok az bir süre kaldı. Zaman azaldıkça adaylar da çalışmalarını yoğunlaştırdı. Zaten ani bir kararla seçime gidilmesi sonucu zaman darlığından herkes birden bire kendisini meydanlara atmak ve halka inmek için adeta yarışa girdi.

Seçim yarışı önce aday adayları sonra da adaylar arasında sürerken kullanılan materyaller artık bıkkınlık vermeye başladı. Konuşmaların büyük bir bölümü bir öncekinin tekrarı olurken zaman ilerledikçe eleştiri adına belden aşağı vurmalarla seviye aşağıya doğru yol almaya başladı. Bunu görünce insan ister istemez “iyi ki süre kısa olmuş ya bir de uzun olsaydı” demekten kendisini alamıyor.

 Elbette seçim çalışmaları olmalı ve adaylar ve siyasi partiler kendi programlarını anlatmalı, fakat bunlar yapılırken çevre ve gürültü kirliliği ile lüzumsuz uygulamalara son verilerek daha çok teknoloji kullanılmalı. Günümüz teknolojisi ile halka ulaşmanın bir çok yoldan kolayca sağlanabileceği bir dönemde miting alanlarında ve araçlarla sokaklarda dolaşarak oy toplamanın pek de uygun olduğunu sanmıyorum. Araçlara bağlanan  hoparlörler ile bağıra bağıra dolaşanları gördükçe ne kadar gereksiz bir çalışma demekten başka hiçbir şey düşünmüyorum.

Soruyorum hangi miting meydanı vatandaşın oy tercihini etkiledi. Ya da hangi siyasi partinin aracı sokaklarda daha çok gezer ve daha çok bağırırsa daha çok oy toplar. Bence hiçbirisi olumlu bir etki sağlamaz. Hatta çoğu zaman itici bile olur. Miting dolayısıyla kapanan yollarda trafiği tıkarsanız, gürültü ile vatandaşı rahatsız ederseniz bu kimseye fayda sağlamaz..

Artık siyasiler de tanıtımlarını yaparken teknolojiyi kullanmalı ve vatandaşı rahatsız edici uygulamalardan vazgeçmelidir. Geçmişte yaşanan bir örneği aktararak veda etmek istiyorum. Seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olması temennisiyle…

Rahmetli usta siyasetçi Osman Bölükbaşı için anlatılan hikaye…

Bir Miting sonrası gazeteci biri, Osman Bölükbaşı’na bir soru yönetir.

“Efendim mitinginiz çok kalabalık. Neden bu sandığa yansımıyor?”

Bölükbaşı kurt politikacı.Hemen yanıtını yapıştırır;”Evladım Buğday Başağı var.Ama içinde dane yok dane!..”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.