1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Seçim öncesi son durum
Seçim öncesi son durum

Seçim öncesi son durum

Seçimlere az bir süre kaldı. Görünür gündem farklı olsa da sokakta siyaset konuşuluyor

A+A-

Türkiye, tarihinin en kritik seçimlerine gidiyor. Bu seçimden sonra dört yıl seçim olmayacak. Görünen o ki seçimlerin tarihsel sonuçları olacak. Seçimi ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu’yla konuştuk.

Uslu, politik denklemde kısa vade de bir değişiklik olmayacağını söylüyor. HDP’nin an itibarıyla barajı aşamayacağını dile getiren Uslu, CHP’de seçimden sonra Kılıçdaroğlu’nun yerinde kalacağını ve AK Parti’de yeni bir jenerasyonun başarılı olacağını ifade ediyor. İbrahim Uslu son anketlerde AK Parti’nin yüzde 47-49, CHP’nin yüzde 23-24, MHP’nin yüzde 14-15, HDP’nin yüzde 7-8 aralığında bir oy alacağını belirtiyor. Uslu sorularımıza şu yanıtları verdi:

Seçimde politik denklemde bir değişiklik bekliyor musunuz?

Türkiye’nin tabii ki belli riskleri var. Ortadoğu’da yaşananlar, çözüm süreci, ekonomi bunlardan bazıları. Bunlarla ilgili yeni türbulanslar olabilir. Ülkenin yapısal ve ve coğrafi özelliklerinden kaynaklanan sorunlar hep var oldu ve bundan sonra da olacak. Ancak şu an için politik denklemde büyük bir değişim öngörmüyorum. Bir süpriz yok. 2011’den farklı bir tablo olmayacak. Nasıl ki 2007’den 2011’e geçerken büyük bir değişim olmadı. Bundan sonra da bir değişim olmayacak.

8 yılda denge neden değişmiyor?

Benim gördüğüm Türkiye iki parti sistemine oturmaya başladı. 1991’le başlayan on yıllık fetretten sonra sağlanan politik ve ekonomik istikrarı toplum sevdi. Türkiye yeni bir ekonomik büyüme dönemine girdi. Seçmen bunu sevdi ve keyfini sürüyor. Son 10 yılda siyasi tabloyu değiştirecek bir hamle de olmadı. İşin tuhafı AK Parti’de bir değişiklik var ama muhalefette bir değişiklik olmuyor. Kabineyi, teşkilatları ve yapısını yeniledi. Yeni dönemde vitrinini de yenileyecek. AK Partide bir hareket var ama diğerlerinde bir değişiklik görmüyorum.

Son ölçümlemelerinizde partilerin oyunu kaç görüyorsunuz?

Son dönemde yaptığımız ölçümlemelerde AK Parti’nin oyunu yüzde 47-49 bandında görüyoruz. CHP’yi yüzde 23-24, MHP’yi yüzde 14-15 aralığında buluyoruz. Bu sonuçlar 2011 neticesi demek.

HDP barajı aşıyor mu?

HDP’yi yüzde 7-8 aralığında buluyoruz. Şu an için barajı aşamıyor. Fakat önümüzdeki süreç içinde bunu başarabilir. Teorik olarak böyle bir ihtimal var. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’ye oy veren sol, sosyal demokrat ve Alevi kesimlerle koalisyonunu yenileyebilir. Matematiksel olarak bu mümkün. Yurt dışından gelecek oyları da dikkate almak lazım.

HDP kimden oy alacak?


HDP, barajı aşarsa AK Partiden milletvekili, CHP’den hem milletvekili hem oy alacak.

AK Parti’nin yenilenmesi siyaseten ne anlama geliyor?

Bir yapının sağlıklı kalabilmesi için elit dolaşımına ihtiyacı var. AK Parti’nin elit dolaşımını başarılı biçimde yapıyor. Parti içinde aşağıdan yukarı çıkmak veya dışarıdan içeri girmek olanağı var. Bu imkan partiyi diri tutan ve kaliteli insan kaynağını devşirmesini sağlayan önemli bir veri. Bazı partilerin politbürosu var. Yirmi yıl boyunca aynı isimler aynı koltukları tutuyorlar. Bu demokratik dönüşüme izin vermiyor. Bu yapı teşkilatların statükoya teslim edilmesi anlamına geliyor ve yapı çürüyor.

AK Parti’de durum nedir?

AK Parti kurulduğunda üç dönem kuralını koyarak siyasete büyük yenilik getirdi. Siyaseti kişiselleştirmeden kurtararak misyon verdi. Erdoğan bu kuralı getirmek suretiyle ‘Biz koltuğu zamanı geldiğinde bırakmasını bileceğiz ve yeni kuşakların siyasete girmesine olanak vereceğiz. Bizim bir davamız var. Esas olan davadır’ dedi. Seçmen bu vaadi satın aldı ve bu AK Partinin mevki için siyaset yapmadığını gördü ve oy verdi. Bu özellik zaman içinde AK Partinin marka vaadi haline geldi. AK Parti bunu seçim döneminde kullanacak ve meydanlarda yenilendiği dile getirecektir.

* AK Parti’deki insan kaynağındaki değişimin ana fikri ne olacak?

AK Parti’deki değişimin ana fikrini Yeni Türkiye ve süreklilik içinde değişim vaadi oluşturuyor.

* CHP’de beklenen sonuç alınamazsa yönetimde bir değişim bekliyor musunuz?

Normal şartlar altında seçim kaybeden genel başkanın değişmesi gerekiyor. Ancak CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu teşkilatlara hakim olduğu ve muhalif sesleri tasfiye ettiği için yönetim değişikliği beklemiyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.