1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Seçim Sonrası Koalisyon ve Ramazan
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Sonrası Koalisyon ve Ramazan

A+A-
Mübarek Ramazan Ayı bu yıl aynı zamanda koalisyon pazarlıklarının yapıldığı bir ay olarak tarihe geçecek. Böyle mübarek bir ayda yapılacak görüşmelerin hayırlara vesile olması temennisiyle ülke için hayırlısı hangisi ise o olsun diyoruz. Ancak karşımıza çıkan tablola baktığımızda sağlıklı bir koalisyon bulmanın çok zor olduğunu da söylemeden geçemiyoruz.
Aslında hükümet kurmak yine AK Parti’ye düşüyor ve bu sorumluluğun altına kimse girmek istemiyor. Biri çıkıyor kapıları kapatıyor, bir diğeri ön şartlar öne sürüyor ve bir diğeri de biz yokuz deyip sıyrılıyor. Sonrasında ise ülkeyi hükümetsiz bırakmayız her türlü sorumluluğa hazırız gibi kıvırtma mesajlar dolaşıp duruyor.
Siyasetin gereği iktidar olan yıpranır muhalefet eden yükselir diye bilinir. Bu olgu son 3 dönemde tersine işledi ve iktidar hep kazandı muhalefet hep kaybetti. Burada bir yanlışlık olduğu kesin. Çünkü iktidar yıpranıp muhalefet güç kazanmalıydı. Çıkan sonuç ülkede iktidar var ama muhalefet yok. Gerçek bir muhalefet olsaydı belki de iktidar yaptıklarının çok daha fazlasını başarmak zorunda kalacaktı. Muhalefetin kamçısı yokken bile yapılanları kimse inkar edemiyor.
***
Demek ki AK Parti iktidar olmazsa hükümet kurmak pek mümkün olmayacak. O zaman AK Parti bu sorumluluğun altına girerek azınlık hükümeti kurar mı? Neden olmasın. Çünkü güvenoyu için 276 şartı yok. Ancak hükümeti düşürmek için güvensizlik oyunda 276 ihtiyacı var. Böylece kurulacak bir AK Parti azınlık hükümetinin güvenoyu alarak ülkeyi yeniden seçime götürmesi hiç de zor değil. Bu yapıyla 276 oyu bularak hükümet devirecek bir güç görüntüsü ortada yok.
Madalyonun öbür tarafında madem ki AK Parti’den bu kadar muzdaripsiniz alın size fırsat kurun koalisyonu ve daha çok hizmet ve yatırım üretin ki sizi de alkışlayalım ve hatta tekrar görev verelim. Ama daha koalisyon adını anmadan kapıları kapatmak kolaya kaçmaktan başka bir şey değildir. Koalisyonu seçim meydanlarında kurmak kolay önemli olan hizmet üretmek üzere hükümette koalisyon kurabilmektir.
***
Muhalefete acizane bir öneride bulunmak istiyorum. Gerçekten vatandaşın gözünde büyümek ve ülkeye hizmet etmek isteyen siyasi bir parti bu dönemde AK Parti’nin kuracağı hükümete ön şartsız her türlü desteği vererek hükümeti kurmasını sağlar ve daha büyük bir sorumluluk altında bırakarak daha çok çalışmalarına katkı sunar. Sonrasında işte ülkeyi seven biziz der ve vatandaştan yetki ister. İşte o zaman iktidar olmasa bile vatandaşın gözünde de seçim sandığında da büyümeye devam eder.
Ön şartlarla, kapıları kapatarak karanlık işlerle koalisyonlara kalkışmak kıvırtma politikalarıyla iş yapmaya çalışmak kimseye fayda sağlamadığı gibi ülkeye de bir şey kazandırmaz ve sonuç 45 günlük sürenin dolmasına ve yeniden seçim yapılmasına yol açar. Bu yolda da pişmanlıkların geri gelmesiyle ve gerçeklerin görülmesiyle AK Parti’nin yeniden iktidarı yüklenmesinden başka sonuç da beklenmez.
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.