Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Tahmini

A+A-

Seçim çalışmalarına bütün cumhur adayları son hız devam ediyor. Çok şaşırtıcı gelişmeleri de hep birlikte gözlemlemekteyiz. Özelikle vekil ve cumhur seçimlerinde büyük sürprizler beklemekteyim.  Kim ne derse desin mevcut Cumhurbaşkanı’nın cumhur seçimini ilk turda alacağından şüphem yok. İş vekillik seçimlerinde. AK Parti’nin hemen hemen bütün illerdeki sıralaması ve adayları partililer tarafından bile alenen tartışılır halde. Bu durumu fırsata çevirmesi gereken partilerinde sıralamasında ki adayları çok da beğenilir durumda değil. Bu beni bile şaşırtan bir sürpriz sorun durumunda.  CHP’den aday gösterilen Saadet Partilileri mi ararsın, Saadet listesinde aday gösterilen HDP’li adayları mı ararsın… İYİ Parti’yi zaten söylememe bile gerek yok, benim en iyi tahminim bu çözülme devam ederse seçimlere girecek aday bile bulmakta zorlanacaklar. Diyeceksiniz ki zaten şu anda vekil için aday gösterdikleri insanlar var. Evet, var eğer seçime girebilirlerse…

***

Bu yazdıklarım bu zamana kadar yaptığım gözlemlerden kaynaklanan yorumlarımdır. Şimdi reel dünyaya dönersek, AK Parti’nin vekillik seçimlerinde baya başı ağrıyacak gibi görünüyor. Yaşamımızı sürdürdüğümüz şehir olan Konya’yı baz alarak konuşacak olursak, bu sene 15’e yükseltilen vekil sayısının, 1’i garanti CHP, 1’i garanti SP, 1’i garanti İyi Parti, eğer olur da barajı geçerse, bence 1 vekilde HDP… En az MHP’nin de 5 vekil aldığını düşünürsek, AK Parti’nin Konya için vekil sayısı bence 6’dır…Tabi ki olağan üstü haller bu sıralamayı AK Parti lehine değiştirebilir. Benim öngörüm normal şartlarbaz alınarak yapılan hesaplamalardır. İyi Parti’nin çözülmeye devam etmesi, HDP’nin barajı geçememesi ve MHP’nin seçim çalışmalarını güzel yapamaması gibi durumlarda AK Parti vekil sayısını artırabilir. Tabi ki ben de sizin gibi yaşayarak öğreneceğim.

***

Yukarıda benim anlattığım durumun çok iyi farkında olan AK Parti yöneticileri ve mevcut Cumhuru Reis Tayyip Erdoğan bu faciayla karşılaşmamak için bütün illerde çok yoğun çalışmalar başlatmış durumundalar. Ne kadar başarılı olabilecekler hep birlikte göreceğiz.

Bir de belirtmeden edemeyeceğim. Çok aşırı derecede Selahattin Demirtaş üzerinden bir ayrıştırma kampanyası başlatılmıştır sosyal medya üzerinden.  Benim anlam veremediğim konuysa tutuklu bir insan nasıl Cumhurbaşkanı adayı olabilir. Eğer bu adam suçlu ise bence suçlu eli kanlı bir katildir. Neden seçim kurumu bu insanın adaylığını onayladı. Bu kendi elimizle kendi ayağımıza sıkmak olmuyor mu? Bundan önceki seçimlerin hepsinde karasız bir kitle vardı küskünlerden oluşan. Bu seçimde resmen halk kutuplaştırıldı. Her iki tarafta birbirini hain ilan ederek, olası seçim kayıplarını bertaraf etmeye çalışırken halkı çatışma boyutuna getirdiklerinin farkında değiller mi?

Şehit Lider Reis Muhsin Yazıcıoğlu’nun şu sözleri ile bir mesaj vererek bitirmek istiyorum.

‘Seçimler kavga aracı olmasın. Sel gider kumu kalır. Bu seçimde gider ama siz akraba olarak komşu olarak kalacaksınız.’

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.