1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Seçimlerin Ardından Koalisyon Bilmecesi
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimlerin Ardından Koalisyon Bilmecesi

A+A-
Toplumun 7 Haziran Seçimlerinin sonuçlarına tepkisi bu kez çok farklı oldu. Kimileri AK Parti’ye yazık oldu derken, kimileri bu bölünmüşlükten ülkenin zarar göreceği görüşünü savunuyor. Kimileri de koalisyonları çok gördük Türkiye tek partili döneme iyi alışmıştı yorumunu yapıyor.
AK Parti az da olsa ders almalıydı ancak bu ders biraz pahalıya patladı diyenlerin sayısı hayli kabarık. Bu da gösteriyor ki yeni bir seçimde hâlâ AK Parti’nin şansı var. Ancak bugünü konuşmak gerekirse bir hükümet kurulması lazım. Bunu kim ya da kimler başarabilir. İlk aşamada bütün siyasi partiler AK Parti ile koalisyona girmeyiz tepkisini verseler de hemen arkasından ağız değiştirip kapı aralamaya başladılar.
&&&
İlk bakışta AK Parti MHP Koalisyonu ya da CHP-MHP-HDP koalisyonu tartışılır gibi görünse de işin rengi henüz netleşmedi. Aslında AK Parti’siz bir hükümet kurulması biraz zor görünüyor. Çünkü karşı tarafta MHP ve HDP’nin birbirlerini kabullenmeleri çok güç. Gerçi siyaset insana çok şeyler yaptırır bunu bekleyip göreceğiz.
Ülkenin hükümetsiz kalması düşünülemez ama iktidardaki AK Parti’yi zor durumda bırakmak isteyen muhalefet partileri bu görüşlerinde ısrar ederlerse zaten kazanamadıklarını daha da kayıpla kapatırlar. İlla ki Ak Parti’siz hükümet kurmaya kalkışırlarsa da uzun ömürlü ve başarılı olma şansları çok zayıf çünkü kan uyuşmazlığı söz konusu.
&&&
Gelecek seçimlere yatırım yapmak isteyen siyasi partiler bugün AK Parti’ye destek verirlerse yarın kendileri kazanır. Bu ister koalisyon olsun, ister dışarıdan destek olsun isterse azınlık hükümeti için olsun. Yani güvenoyu almasına katkı sunmak ama sorumluluk almamak gibi.
Bildiğim kadarıyla Hükümet kurulduğunda güvenoyu için 276 şartı yok. Katılımın yarıdan bir fazlası yetiyor. Böyle olunca AK Parti azınlık hükümetinin kurulmaması için hiçbir neden yok. Hükümeti düşürmek için 276’ya ihtiyaç var ki buna da AK Parti aldığı dersle meydan vermeyecektir diye düşünüyorum.
&&&
Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz, bizim asıl temennimiz oyunu artıranlar bunu bir zafer olarak görmesin, kaybedenler de üzüntüye kapılmasın yeter ki aldıkları sonuçları iyi değerlendirip vatandaşın mesajını iyi okusunlar. Bu kez ders vermek için bıçak fazla kaçmış olabilir ama ders alınmazsa kökünden kesip atmanın da zor olmadığının farkına varılmalıdır.
Bu ülke ne hükümetsiz kalır ne de eski günlerine döner. Ben bu kanaatteyim inşallah yanılmam.
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum