Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçmen

A+A-
Seçimden seçime bir oy hakkımız var. Bir oy deyip küçümseme, senin küçücük oyun, büyük bir oyun için son olabilir. Millet birilerini vekil seçerek bizim yerimize karar verin, hükümet kurun, kanunları çıkarın, makamlara ehil kişilerin atamalarını yapın, birliğimizi güçlendirin, geleceğimizi düşman planlarına yem etmeyin ve ülkemizi daha iyi bir geleceğe taşımak için çalışın diyerek bir tür vekâletname vermiş oluyoruz.
*
Oy verme görevini yaptıktan sonraki konuşma ve tartışmalardan geriye kalan ise birbirinden öğrenme olgunluğuna ulaşamamış bireylerin, müşavere veya müzakere yerine münakaşa yöntemini tercih etmelerinden doğan kırgınlıklar oluyor. Hızını alamayan ham bireyler dinlediği fikri anlamayınca reddetmeyi tercih ederler çünkü aklını kullanma, okuma, düşünme ve analiz etme alışkanlığı olmayan bireylerde kullanılmayan beyin kıvrımlarında kireçlenme ve tıkanmaya bağlı, yorgunluk ve tembellik hissi gelişiyor ve birey anlamadığı bir fikri veya bilgiyi doğrudan reddediyor.
*
Bir diğer tip birey ise, sadece kabul ettiği bazı doğruların kullandığı beyin kıvrımlarından geçen bilgileri anlıyor ve o kıvrımlara uymayan yeni bilgilere yol açamadığı için, sahip olduğu bilgiye sıkı sıkıya sarılıyor ve kendini bilgili mutlu hissediyor. Mutluluğunu bozacak yeni bilgilerden korkuyor kaçıyor.
*
Bu insanların ortak özelliği gerçeği, hakikati merak edip, araştırmak, anlamak yerine, birilerine göre doğru olan bazı bilgiler için mücadele etmeleridir. Bu tipler kolayca bazı açıkgözlerin hizmetine girerek tekerlek, baston, maşa, eldivene dönüşmektedirler. Oysa Allah-ü Teala, insanları birey olarak hür iradeleri ile yaratmıştır ki bireysel düşünce ile kolektif akıl gelişsin, birlikten doğan güç ve sinerji sayesinde toplumlar daha hızlı kalkınsın. Bu tipler yüzünden potansiyel güç ve sinerji bazı odaklar, cemaatler, dini liderler, çoğu zaman sahte alimler, sahte tarihçiler, sahte üstatlar, ajanlar tarafından amacından saptırılmakta ve kendi işlerine geldiği gibi kullanılmaktadır. Bilinçli bir şekilde öğretilen bazı soru ve cevapların etkisinde kalan bu tip bireyler, herkesi bu sorularla test etme çabasının nasıl bir seviyesizlik olduğunu bile fark edemiyor.
*
Böyle bireylerden oluşan toplumlarda insanın hür iradesi ifade edilemediği için toplumsal kalkınma geriye gitmekte ve gecikmektedir. Durumu devam ettirmek ve kendi düzenlerini kalkındırmak isteyen malum odaklar ise insanlara hür iradesini kullanma imkânı sunan demokrasi sistemini dine karşı, din dışı gösterme hainliğini yapmaktan utanmamaktadırlar…
*
Gerçeğin farkında olmayan saf, temiz kardeşlerimiz ise doğru zannettiği bu bilginin peşinde, geleceğini yok eden insanların hizmetinde olmayı cennet için bir vesile görebilmekte ve kaybolan geleceğinden şikâyet etmemesi için uydurulan dünya malı geçici, esas olan ahiret malıdır gibi aslında doğru olan bilgi ile yanlış yollara itildiklerini fark edememektedirler.
*
Farkı görebilen, farkındalık sahibi bireylerden olmak duası ile seçim dönemi hayırlı olsun.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.