1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Şehit Ailelerinin Hakkını Ödeyemeyiz
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şehit Ailelerinin Hakkını Ödeyemeyiz

A+A-

Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Bu süreçte ülke içinde ve dışında birçok zorlukla mücadele ediyoruz.

Milletimizin huzurlu bir şekilde yaşaması ve güvenliğinin temin edilmesi için askerlerimiz canla-başla mücadele ediyor. Bu uğurda ise bedeller ödemek zorunda kalıyoruz. Gencecik kınalı kuzularımız şehit düşüyor. Şimdi ise Suriye’de yoğun çatışmaların altında, binlerce Mehmetçik, vatan, millet ve bayrak için bu uğurda canını seve seve ortaya koyuyor.

Türk askerinin Allah’tan başka kimseden korkusu yoktur. Millet olarak bizim iman gücümüz var ama ben burada önemli bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Bugüne kadar oğullarını şehit veren binlerce aile oldu. Peki, bizler bu şehit ailelerini hiç düşündük mü, ya da onlar için ne yaptık?

Adalet Bakanlığı

bu olayları çözmeli

Haberlerde görüyoruz, duyuyoruz ki şehit aileleri için tazminat açan ya da onları mağdur duruma düşürmek isteyen bazı şahsiyetler var. Bu şahsiyetler şehit aileleri için icra takibi başlatacak kadar alçalmıştır. 3-5 kuruşun peşine düşmek neyin kafasıdır gerçekten anlamak çok zor. Bu hadsizliktir. Şeref yoksunluğudur. Bu tarz olayların gündeme gelmesi bile saygısızlıktır. Adalet Bakanlığımız bu tarz konularla yakından ilgilenmeli ve çözüme kavuşturmalıdır. Yani bu hususta şeffaf olmak bence çok önemli. O yüzden küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum.

İslam’da şehitlik

mertebesi nedir?

Şehadet mertebesi, bir müminin bu dünyada ulaşabileceği en son ve en ulvi makamdır. Cennetin en aşağı derecesi bile dünyanın tamamından daha hayırlı olduğu hâlde şehit, bu makamın ulviliği ve cennetteki mükâfatının büyüklüğü sebebiyle dünyaya tekrar tekrar dönüp defalarcaşehit olmayı ister. Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “Eğer Allah yolunda öldürülür ya da ölürseniz, şunu bilin ki Allah’ın mağfireti ve rahmeti onların topladıkları bütün her şeyden daha hayırlıdır”

Onlar şerefli aileler

Şehit aileleri bu ülkenin en değerli ve en şerefli insanlarından biridir. Onlara her daim sahip çıkmak, acılarını paylaşmak her şeyden önce önemli bir sosyal sorumluluktur. Acılarını bir nebzede olsa, dindirmek gerekiyor. En azından taziye için evlerine gidip acılarına ortak olmak lazım. Çünkü şehit ailelerine bakıyoruz, çoğunun maddi durumu kötü.

Maalesef çoğu şehit ailelerimiz gariban bir vaziyette yaşam mücadelesi veriyor. Müstakil evlerde ya da küçük bir evde yaşayan binlerce şehit ailesi var. Onlar zaten oğullarını feda etmişken, onlara da birer ev yaptırılsa iyi olmaz mı? Bu bir karşılık değil elbet. Ya da bir hediye de değil. Bu sadece onlara küçük bir destek niteliği… Zaten şehit ailelerine dünyaları versek de bunun bedelini asla ödeyemeyiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum