1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. ‘Şehrin Tasarım Atölyesi’ Büyük Katkı Sağlayacak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Şehrin Tasarım Atölyesi’ Büyük Katkı Sağlayacak

A+A-

Geçen hafta Meram Belediyesinin Şehrin Tasarım Atölyesi’nin Augustus Otel’de hizmete açılış programına meslektaşlarımla birlikte katılmıştık. 

Bu çalışma şehre ve insana dair fikri, düşüncesi ve projesi olan herkesi ortak hareket etmeye çağırırken, şehrin geleneğinden alınan mirasın geleceğe taşımaya davet edilmesi de ayrı bir güzellik ve yerinde bir çalışmadır.

Şehrin geleceğine dair her şey bu atölyede harmanlanarak hazırlanacağı içinde şehir halkının bu çalışmaya önem vermesi ve elinden gelen her türlü katkıyı sunması da birlikte başarıyı getirecektir.

Yani, bende varım diyenlere bir fırsat verilirken, açık ve hür düşüncesiyle şehrinin geleceğine insanlar birlikte yön vermesi anlamında da bu çalışma önem arz ediyor.

Umarım Meram Belediyesi’nin iddialı olduğu bu çalışma başarılı olur ve şehrin insanları her türlü katkıyı da yapar.

***

Şehrin geleceğine her anlamda yön verirken, başarmanın mutluluğu ve hazzı birlikte yaşanır.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun burada yaptığı konuşmasında şehrin geleceğini halkla birlikte karar vereceklerini ifade etmesi de oldukça önemlidir.

Başkan Fatma Toru, “Meram Belediyesi olarak, kadim şehir Konya’nın gözbebeği Meram ilçemizde, fiziki şartların iyileştirilmesine dönük çalışmaların yanı sıra, şehrin insan merkezli bir unsur olduğu bilincini güçlendirmek amacıyla, toplum bilimi disipliniyle, teknik ve planlama alanlarının ortak çalışmalarını sağlamak için Şehrin Tasarım Atölyesi gibi kurumların oluşması büyük önem arz ediyor. Bu anlamda bu çalışma da bende varım diyenlere bir fırsat tanıyoruz. Çeşitliliğimiz ve farklılıklarımız zenginliğimizdir. Bu düsturla şehre ve insana dair fikri, düşüncesi, projesi olan tüm hemşerilerimizi burada çalışmaya ve üretmeye, şehrin geleneğinden aldığımız miras ile geleceği tasarlamaya davet ediyoruz.”

 Başkan Fatma Toru, halkın şehrinin geleceğine birlikte karar vermesi anlamında katkının önemine dikkat çekerken, bu atölye çalışmalarına verilen desteğin geleceğe çok güzel şeyler katacağına işaret ediyor. 

Şehirde yaşayanlar şehrine ve geleceğine sahip çıkmazsa, bu konuda yapılan çalışma ve yatırım yapan kurum ve kuruluşlara destek verip, yanlışları ve doğruları özgürce söyleyip, savunmazsa sağlıklı bir şehir yapısına kavuşulmaz. 

Bu anlamda “Şehrin Tasarım Atölyesi” çok güzellikler katacaktır diyorum.

***

Şehrin Tasarım Atölyesinde yapılacak çalışmaları sizlere özetlemeye çalışacağım.

Söz konusu atölyede, şehre dair kalıcı değerler ve fikirler üretilirken, şehrin değerli olan mirasının birikimi ile gelecek arasında bir köprü kurulacaktır.

Bunun yanında toplumsal değerler ile üretilen düşünceler bütüncül bir şekilde hayata geçirirken, şehrin kimliğini yansıtarak güçlendirecek ve gelecek vizyonunu tasarlayacak bir kurum görevini yerine getirecektir. 

Fikri projeye, projeyi pratiğe ve pratiği faydaya dönüştürecek olan Şehrin Tasarım Atölyesi çalışmaları Meram Belediyesi tarafından himaye edilecek, atölyeye katkı yapacak insanlarla, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olunacaktır. 

Konusunda uzman, akademisyen, sanatçı, şehrin önemli değerlerinden oluşacak olan Bilim Sanat Kurulu’nun göstermiş olduğu istikamet doğrultusunda projeler hayata geçirilecektir. 

Bir şehir kitaplığı oluşturularak, şehir ve şehircilik üzerine yayınlanan tüm kitaplar bir kurul tarafından tespit edilerek, uygun görülenler burada toplanacaktır.

Konya ve Meram üzerine yapılmış tez, makale, araştırma ve raporlar toplanarak dokümantasyon merkezi oluşturularak, bilimsel ve entelektüel bir bakış açısıyla konuların tümü işlenecektir.

Okur-Yazar Atölyesi, Meram’ın Çınarları, Dijital Sanatlar Atölyesi, Film Atölyesi, İnternet Radyo Atölyesi, İnternet Gazete ve Dergi Atölyesi, Işığa Çizmek (Fotoğraf Atölyesi), İçimdeki Sesler (Seslendirme Atölyesi), Yeni Medya Yazarlığı atölyelerinde ise aynı model ve disiplinle sektörün duayeni isimlerle çalışmalar yürütecektir

Sonuç olarak bu kadim şehrin insanları hizmetin ve yaşam alanlarının en güzel ve kaliteli olanına layıktır.

Elbette belediyelerin görevleri de şehrin insanlarına en iyi hizmeti ve yaşam alanlarını oluşturmak, şehri geleceği hazırlamak en önemli görevleridir.

Bu anlamda Meram Belediye’sinin Şehrin Tasarım Atölyesi Meram’a çok şeyler katacağı görülüyor. Ne derseniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.