1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Şeker Fabrikaları Satılsın mı, Satılmasın mı?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Şeker Fabrikaları Satılsın mı, Satılmasın mı?

A+A-

Her an ülke gündemimiz hızla değişirken, hükümet tarafından da önemli kararlar alınıyor. İşte bu kararlardan bir tanesi de Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (TÜRKŞEKER) ait 14 şeker fabrikasının özelleştirmesidir. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi için ihale sürecinin başladığını açıkladı.

Şeker fabrikaları bulundukları şehirlerde ve ilçelerde üretime, istihdama ve ekonomiye önemli oranda katkılar yaparken, neden satılması yönünde bir karar alındığını doğrusu merak ediyorum. Yapılan açıklamalarda şeker fabrikalarının zarar ettirdiği söylemleri bana yeterli değil gibi geldi. Tarım ve sanayi entegrasyonuna en güzel örneklerden birisi olan şeker fabrikaları kurulduğu yerlerde ve bölgelerde köklü değişimleri sağlarken, kalkınmaya da ciddi oranda katkılar yapmıştır. Bunun yanında sosyal hayatı olumlu etkilerken, çok yönlü katkılarıyla ülkemiz için vazgeçilmez bir konuma gelmiştir. Bunun örnekleri şehrimizdeki TÜRKŞEKER’ bağlı olan Ereğli ve Ilgın Şeker Fabrikaları ile Pankobirlik’e bağlı Konya Şeker Fabrikası şehrimizin ekonomisine ve istihdamına katkılarının yanında, şekere dayalı gıda sanayinin gelişmesine olan katkısı da hepimizin malumudur. Diğer taraftan söz konusu şeker farikaları çiftçi eğitiminde de önemli bir görevi üstlenerek Türk tarımının öteki alanlarda da bugünkü düzeye gelmesini de sağlamıştır. İç göçün yavaşlatılması, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması gibi sosyal işlevleri de yerine getirmektedir. Her biri aynı zamanda birer küçük besici olan şekerin hammaddesi pancar üreticisine, istihkak olarak pancar posası verilerek, ülke hayvancılığının sürdürülmesine de katkıda bulunulmaktadır. En önemlisi de şekerde dışa bağımlılığı azaltarak, ithalatın önüne geçmesinde önemli bir görev üstlenirken, paramızın da dışarıya gitmesini de büyük oranda önlemiştir.

***

Gelelim satılma kararı alınan ve 1982 yılında üretime başlayan Ilgın Şeker Fabrikası’nın konumuna. Ülkemiz genelinde şeker fabrikaları 10 milyona yakın insanın geçim kapısı iken, Ilgın Şeker Fabrikası da bölgesinde 250 bine yakın kişinin ekmek kapısıdır.  2017-2018 döneminde 33 milyon lira kar elde ederken, üretimde ve karda da Türkiye birincisidir. Başarısından dolayı da plaket veriliyor. 2017-2018 Pancar Alım ve Pancar İşleme Kampanyası kapsamında, 201 bin dekar yerde pancar ekimi yapmıştır. Buradan 1 milyon 455 bin ton pancar üretimi gerçekleşmiştir. Fabrikanın kurulu kapasitesi günlük 8 bin 500 tondur. Kapasite artırımına gidilerek, 15 bin ton çıkarılabilir. Kapasite artımı yapılması için yeterli potansiyel de mevcuttur. Bu dönem içinde 140 bin ton şeker üretimi gerçekleştirirken, daimi ve geçici işçiler olmak üzere 350 ile 360 civarında çalışanı var. Kampanya döneminde ise taşeron işçi olarak 600'ün üzerinde kişi istihdam ediyor.

***

Diğer önemli bir konu da nişasta bazlı şeker tüketiminden dolayı sağlık sorunları yaşıyor olmamızdır. Ülkemizdeki şeker piyasasını denetleyen ve yönlendiren Şeker Kurulu’nun Tarım Bakanlığı’na bağlanması sonucu piyasanın denetlenmesi de zayıflamaya başladı. Bundan dolayı da nişasta bazlı şekerler piyasayı ele geçirmeye başladı. Şeker fabrikaları satılırsa devlet 1 milyar civarında para kazanacaktır. Ama nişasta bazlı şeker tüketiminden dolayı sağlımız giderek tehlike altında olacaktır. Tedavisi ve ilacı için de ödenecek paraları bir düşünün. Sonuçta şeker fabrikalarının satılmasıyla dünya genelinde stratejik ürünler içinde olan şekerde dışa bağımlılığımız artarken, ithalata da yöneleceğiz. Paramız dışarıya gidecek. Bu yanlıştan dönülmesinde çok büyük yarar vardır. Ne dersiniz? Şeker fabrikaları satılsın mı, satılmasın mı?  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.