Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şekil ve Anlam

A+A-

Orucun etkisi herkeste farklı, kimisi daha gergin sinirli, kimisi daha dingin huzurlu, kimisi ise daha düşünceli.

*

Bir yanda dünya nimetlerini sömürenler, yaşamdan keyif alanlar, diğer yanda dünya nimetlerine küsüp keyfi ahiret yaşamına erteleyenler. Böyle gelmiş böyle gider diyenler yanında bu işte bir yanlış var, yanlışı bulup düzeltelim diyenler de var, diyenleri anlamadan kananlar ile anlamadıklarını dinlemeden geçip gidenler de var.

*

En başından beri aynıdır orucu bozan şeyler, hiç değişmedi ve değişmeyecek ama her yıl aynı soruları sorma geleneği de değişmeyecek. Asıl sorun değişmeyen şeyleri öğrenmeyenler, değişen şeyleri nasıl öğrenecekler?

*

Bazıları şu sorulara cevap arıyor; Pusula, barut, kağıt, doğuda, Asya’da icat edilmiş ama batıda gelişmiş ve Avrupa’nın işine da çok yaramış! Niçin?

*

Örneğin;

 - Pusulayı icat edenler Asyalı ama pusulayı kullanarak yeni kıtalar keşfedenler Avrupalı. Bu sayede Avrupa’nın zenginliği Asya karşısında hızla artmış.

 - Kağıdı bulanlar Asyalı ama kağıdı, bilgi yayma aracı yapacak matbaayı icat edenler Avrupalı. Bu sayede Avrupa’nın bilgi birikimi Asya karşısında hızla artmış.

 - Barutu bulanlar Asyalı ama barut ile çalışan topları geliştiren bi dakka, burada bir es verelim; barut ile çalışan en büyük topları yapanlar batıya göç etmiş Türkler, Fatih Sultan Mehmet liderliğinde… Zaman biraz ilerleyince bayrağı yine Avrupalı kaptı, barut ile çalışan, en küçük topları yani insanın taşıyabileceği tüfekleri geliştirenler Avrupalılar oldu. Bu sayede batının savaş gücü doğuya karşı hızla arttı.

 - Atı evcilleştiren Asyalı ama nalı icat eden Avrupalı.

 - Avrupalı tuvaleti, temizliği bizden öğrendi ama dünyaya hijyeni öğreten de onlar oldu.

 - Kağıt para ilk olarak Asya’da kullanıldı ama bankacılık sistemi Avrupa’da gelişip dünyaya yayıldı. Bu sayede batı, savaşma gereği olmadan finans gücü ile sadece Asya’yı değil, tüm dünyayı kontrolü altına aldı. Böyle örnekleri artırmak mümkün.

*

Evet, dünya tarihini değiştiren birçok icat Asya’da yapıldı ama anlamını Avrupa’da buldu. Avrupa bu buluşlar üzerine yaptığı eklemeler ile bilimin, teknolojinin ve sanayinin sahibi oldu, dünyaya hükmetti ve bu düzeni sürdürmek için yeni buluşlar yolunda kendisi ile yarışmaya devam ediyor…

*

Peki biz ne yapıyoruz? Eski köye yeni adet getirme, sen mi kurtaracan memleketi? Otur oturduğun yerde! gibi küçümsemeler ile kendi ezikliklerini yeni nesillere aktarma yarışında olanlara sessizce bakmaktayız. En azından aklımızdaki soruları paylaşalım da cevap bulacak kabiliyetlere fırsat verelim bari… Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.