1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Selçuk İİBF’ye Teşekkür
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuk İİBF’ye Teşekkür

A+A-

Bu yıl 32’incisi yapılan “Türkiye Muhasebe Eğitimi Sempozyumu” Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Muhasebe ve Finansman Anabilim Dalının ev sahipliğinde 24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında, 55 farklı üniversiteden muhasebe ve finansman alanlarında çalışma yapan 300 den fazla akademisyen, öğretim görevlisi ve araştırmacının katılımı ile Antalya Belek’de yapıldı. 
Tüm şirketleri, tüm işadamlarını ilgilendiren önemli konuları kapsayan bu çalışmaya her zaman olduğu gibi medyanın ve basın organlarının ilgisiz kalması şaşırtmadı. Çünkü onları işi bulabilirlerse polemik ve kavga haberleri vermek, bulamazlarsa spor, moda veya manken frikiği peşinde koşmaktır.
Ülkemizde birçok başarı haberi, medya patronlarına ve onların işbirliği yaptığı güçlere fayda sağlamıyorsa kolayca göz ardı edilebiliyor.
Bu sempozyumun yazmaya değer yanı, 1979 yılından beri “yüksek öğretimde muhasebe eğitiminin gelişimi, eşgüdümü ve kalitenin artırılmasına” hizmet etmesidir. İş dünyasında en büyük ihtiyaçlardan birini karşılayacak bir altyapıya hizmet etmesidir.
Bu yıl Selçuk Üniversitesinin organizasyonu ile gerçekleştirilen 32. Sempozyumun ana konusu ise “Türk Ticaret Kanunu ve Kurumsal Yönetim Perspektifinde Muhasebe Eğitiminde Beklenen Dönüşümler” olarak belirlenmiş ve aşağıdaki konu başlıklarında çalışmalar incelenmiş:
•Türkiye Finansal Raporlama Standartları ve Muhasebe Eğitimi
•Türk Ticaret Kanunu’nun Getirdikleri ve Muhasebe Eğitimi
•KOBİ Finansal Raporlama Standartları ve Muhasebe Eğitimi
•Kurumsal Yönetim Anlayışı ve Muhasebe Bilgi Sistemine Etkileri
•Bağımsız Denetimde Meydana Gelen Gelişmeler ve Muhasebe Eğitimi
•Gelişen Piyasalar ve Muhasebe Eğitimi
Bugüne kadar sempozyumlar arasında gerek organizasyon, gerek katılım ve gerekse bilimsel çalışmaların yoğunluğu açısından “en başarılı sempozyum” olarak hafızalarda yerini almıştır.
Ayrıca önceki 31 yılda İstanbul, İzmir, Ankara’dan büyük üniversitelerin düzenlediği bu sempozyum, ilk defa Anadolu taşrası bir şehrin üniversitesi tarafından düzenlendiği halde bu güne kadar yapılanlar arasında en başarılı çalışma olması Konya Akademik dünyası için bir gurur vesilesi olmuştur.
Bu başarısı için Selçuk Üniversitesine, Dekan Prof. Dr. Adem Öğüt’e ve ama özelikle organizasyon sürecinde çabalarına şahit olduğum Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Alagöz hocama, Akoren Ali Riza Ercan M.Y.O. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölüm Başkanı Metehan Ortakarpuz hocam ile Öğretim Görevlilerinden Burak Ceran ile Hale Akın hocalara teşekkür ediyorum ve Konya adına büyük bir alkışı hak ettiklerini duyurmak istiyorum.
Bu tür başarılı çalışmaları “sanayi – üniversite” işbirliği platformunda da bekliyoruz.
“Bilim ile Girişimciyi aynı düzlemde buluşturabilirsek”, kalkınma hızımızın artacağına işsizlik sorununun çözüleceğine ve ülke olarak bir üst lige daha hızlı çıkacağımıza inancım tamdır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum