1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Selçuk Tıp Bölgenin Sağlık Güvencesi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuk Tıp Bölgenin Sağlık Güvencesi

A+A-

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin basınla tanışma toplantısına katılarak, Selçuk Tıp Fakültesi’nin hizmetleri ve hedefi hakkında bilgi sahibi olduk.
Toplantıya Fakülte Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz ve başhekim yardımcıları ile hastane yönetimi katıldı.
Bizlerle karşılıklı fikir alışverişinde bulunan fakülte yönetimi, bundan sonraki dönem içinde daha verimli çalışmalar yapacaklarını söylediler.
Toplantı da bizleri aydınlatan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Prof. Dr. Serdar Göktaş, hastanede Şubat 2009’dan itibaren 6 adet ameliyathane salonu hizmete açıldığını ve 2 hasta katında hasta alımına başladığını belirterek, “Hastanemizin resmi açılışı 17 Aralık 2010 tarihinde dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve milletvekillerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 25 yıllık rüyanın hasta kabulüne başlamasıyla gerçekleştiği hastanemiz, 130 bin metrekarelik kapalı ve 160 bin metrekarelik açık alan olmak üzere 934 yatak kapasitesine sahiptir.”
Dekan Göktaş, 25 yıl önce Selçuk Üniversitesinin bir rüyası olan Selçuk Tıp Fakültesi hastanesinde insanların sağlık sorunlarının giderilmesinden mutlu olduklarını ifade ederken, bölgede sağlık hizmete vermede iddialı olduklarını ifade ediyor.
***
Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz ise çok onurlu bir görevi üstlendiklerini, hastaneyi devraldıkları muazzam konumdan çok daha güzel yerlere taşımak için çalışacaklarını ifade etti.
Başhekim Yılmaz, bundan sonraki süreçte hastanenin hizmet kalitesini artırmanın yanında, verilen sağlık hizmetlerini üst seviyeye taşımak için ellerinden geleni yapacaklarının mesajını veriyor.
Tıp Fakültesi sayısı olarak dünyada 5. sırada olan ülkemizde, 90’a yakın Tıp Fakültesi bulunuyor. Bu Tıp Fakültelerinin 23’ü uluslararası akretide edilmiştir. Bunlardan birisi de Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi.
Bu özelliğiyle de önemli bir yere sahip olan fakültedeki öğrenci sayısının yüzde 10'nu yabancı ülkelerinden oluşuyor.
Yabancı ülkelerden gelip fakültedeki tıp eğitimi alan öğrenci sayısı 150'nin üzerinde.
Özelikle Konya başta olmak üzere, bölgemizde bulunan Karaman, Aksaray, Niğde, Kayseri, Antalya gibi şehirlerden sağlık hizmeti almak için fakülte hastanesine insanlar gelmektedir.
Bugün bölgede 3 milyon nüfusa sağlık hizmete veren bir kurum haline gelmiştir.
Bölgede ciddi bir sağlık hizmeti veren hastanede, yıl içinde 500 bin poliklinik hizmetinin yanında, 20 bin ameliyat gerçekleştirilerek insanların sağlığına kavuşması sağlanmıştır.
Sonuç olarak Selçuk Tıp Fakültesinin hedefi çok açık ve bu hedefe ulaşmak içinde tüm personel özveriyle ellerinden geleni yapıyor.
***
Kurumsal olarak 'Bölgenin Sağlık Güvencesi' olmak için gerekenleri yapmaya devam ediyor. Geldiği noktada bu hedefi gerçekleştirecek, teknik ve fiziki alt yapı ile insan gücüne sahiptir. Bunun yanında dünya tıbbındaki her türlü gelişme ve yenilikleri takip ederek kendisini yenilemektedir.
Bütün bunların yanında güler yüzlü ve insani değerleri her şeyin üstünde tutan, bilimsel donanımlı personeliyle sağlımızı ve geleceğimizi teslim edeceğimiz bir yapıdadır.
Sağlık üssü olma yolunda ilerleyen ve önemli mesafe kaydeden şehrimize ekonomik olarak bir canlılık getirecek olması bakımında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yeri hiçte küçümsenecek durumda değildir. Umarım en kısa zamanda Selçuk Tıp Fakültesi 'Bölgenin Sağlık Güvencesi' olma hedefine ulaşır.
Bunu gerçekleştirecek her şeyi var. Yeter ki bu inancını ve azmini sürdürsün.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.