1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Selçuklu Belediye Bileşenleri
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuklu Belediye Bileşenleri

A+A-

Selçuklu Belediyesi’ni analiz ederken; doğal çevre, yapay çevre, sosyo kültürel çevre, sosyo ekonomik özellikleri dikkate alınarak bir değerlendirme yapmak gerekiyor.İlçenin tarihsel yapısı, yapay değişim dinamikleri, demografik yapısı, istihdam yapısı, kişi ve grupsal yapısı dikkate alınarak yerel yönetim planlanmalıdır. İlçenin gelir seviyesi, ilçenin değişim dinamiklerini ve istihdam yapısı dikkate alınarak, ulusal ve uluslararası ilişkileri, ihracat ve ithalat bağlamında ele alınmalıdır.

***

İlçenin il içi, il dışı ve uluslararası kara, demir, deniz ve hava yollarıyla bağlantısı ele alınmalıdır.Bütün bunların birbirleriyle kesişim durumları analiz edilerek düğüm noktaları belirlenerek geçişler analiz edilmelidir.Yapıların, ilçenin kalkınmasında yapıların boyutu ve ilişkileri, zamanın ruhuna uygun olarak planlanmalıdır.

***

Burada sanayi ve sanayi alanları dikkate alınarak, yapılanma ve yapılar, Zümrüdü Anka gibi yeniden kanatlarını çırpması için dominant etki yapacak biçimde planlanmalıdır.Yapıların bir araya gelişleri, mekânsal ilişkileri, yapısal ilişkileri farklı disiplinlerin analiz katkıları alınarak yapılmalıdır. Böylece Selçuklu medeniyetimizin yeniden ayağa kalktığı bir ilçe olacaktır. Haydi Selçuklu, karanlığa küfretmekten vazgeçip, hep birlikte aydınlığa ışık olma zamanıdır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.