1. HABERLER

  2. Selçuklu Belediyesi’nden iki yeni eser
Selçuklu Belediyesi’nden iki yeni eser

Selçuklu Belediyesi’nden iki yeni eser

Sille’nin yöresel yemeklerinin anlatıldığı “Geçmişin İzleri ile Sille Mutfağı Kitabı”nın yanı sıra Sultan II.Kılıç Arslan’ın hayatı ve kahramanlıklarını anlatan “II.Kılıç Arslan” kitabını da ekledi

A+A-

Selçuklu Belediyesi, Selçuklu mirasının her platformda en iyi şekilde tanıtılması amacıyla birçok projeyi hayata geçiriyor. Bu eşsiz medeniyetin bıraktığı kutlu mirasın ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi şekilde anlatılması amacıyla çok sayıda tanıtım filmi, belgesel ve kültürel lansmana imza atan Selçuklu Belediyesi, şanlı tarihin kutlu kumandanlarının hayatının ve destansı kahramanlıklarının anlatıldığı kitapları da yayın hayatına kazandırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl Sultanı I.Kılıç Arslan kitabını yayınlayan Selçuklu Belediyesi şimdi de Sultan II. Kılıç Arslan kurgu romanını yayın hayatına kazandırdı. Tarihçi Yazar Hasan Bayraktar’ın kaleminden Selçuklu Sultanı II. Kılıç Arslan’ın siyasi ve askeri zekasının anlatıldığı kitapta, Selçuklu Sultanı’nın Bizans’a ve kurulan kumpaslara karşı verdiği mücadele anlatılıyor. Yazarın akıcı bir dille kaleme aldığı eserde Anadolu’nun kesin bir Türk yurdu olmasında önemli bir milat olan Miryokefalon Savaşı ve bu çerçevede gelişen olaylar kurgu romanı diliyle anlatılıyor.

SİLLE’NİN MUTFAK KÜLTÜRÜ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Sille, köklü bir geçmişe sahip olan ve farklı kültürlerin bir arada uyum içinde yaşadığı önemli bir antik dönem yerleşim birimi olmasının yanında, günümüze ulaşabilen kültür varlıkları, gelenek, görenek ve el sanatları ve yöresel yemekleri ile Konya’nın önemli turizm zenginlikleri arasında yer alıyor. Selçuklu Belediyesi, bu tarihi zenginliğin ortaya çıkması için birçok fiziki ve kültürel projeyi hayata geçirdi. Böylece Sille sadece bir turizm merkezi değil, aynı zamanda önemli bir kültür merkezi haline geldi.

Sille’nin kültürel hayatını gün yüzüne çıkaran Selçuklu Belediyesi, bu kültürün önemli bir dalını oluşturan “mutfak” kültürü üzerine de önemli bir esere imza attı. Türk yemek ve mutfak kültürü üzerine geniş araştırmalar yapan ve son olarak Konya Mutfağı üzerine bu çalışmaları Selçuklu Belediyesince yayınlanan yazar Nevin Halıcı imzasını taşıyan ve Sille Mutfağı üzerine kaynak kişilerin derleyerek ortaya koyduğu “Geçmişin İzleri Sille Mutfağı” kitabı ile Sille yemekleri kayıt altına alındı. Çalışmada yemeklerle birlikte Sille’de günlük öğünler, geçiş dönemleri, kutsal ve neşeli günler, davet yemekleri, muhafaza metotları ve mutfakla ilgili kültürel özellikler yer alıyor.

Birinci hamur kağıda basılan ve 410 sayfadan oluşan Geçmişin İzleri Sille Mutfağı kitabını yemek kültürü ve Sille yemeklerine ilgi duyan herkes Selçuklu Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden temin edebilir.

Bu arada, Selçuklu Belediyesi Nevin Halıcı tarafından hazırlanan “Selçuklu Yemekleri” araştırmalarını da yayın hayatına kazandırmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

konya-tarihi-sille18.jpg

20150119aw301753_01.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.