1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Selçuklu projeleriyle yükseliyor
Selçuklu projeleriyle yükseliyor

Selçuklu projeleriyle yükseliyor

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ilçenin 2016 yılı değerlendirmesini Konya’nın Sesi’ne yaptı. Başkan Altay, “Selçuklu’yu Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biri yapmak için gayret ediyoruz” dedi.

A+A-

Mehmet Ali Eskipostalcı

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın Sesi ekibi ile bir araya geldi. Ramada Otel’de düzenlenen organizasyonda Başkan Altay, Konya’nın Sesi İmtiyaz Sahibi Celalettin Boyalı, Genel Yayın Müdürü Ahmet Tapu, Yazı İşleri Müdürü Erkant Uysal ve gazete çalışanlarını ağırladı. Toplantıda gazetemize özel açıklamalarda bulunan Altay, Selçuklu Belediyesi’nin 2016 yılı proje ve yatırım değerlendirmesini yaptı. 2016 yılında Selçuklu Belediyesi olarak önemli işlere imza attıklarını açıklayan Altay, Kongre Merkezi, Sille Barajı Projesi, Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezi, Çanakkale Gezisi, Kelebekler Vadisi, ‘Bugünün Gençleri Yarının Ustaları’, Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi ve diğer projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Altay, Kongre Merkezi’nde sona yaklaşıldığını ve şehrin siluetine uygun olarak yapılan merkezin 2017’nin yaz aylarında tamamlanacağını ifade etti.

Yeni cazibe merkezi

Sille Barajı’nda çok önemli bir proje yürüttüklerini açıklayan Altay, “Bu projede yaklaşık 24 milyon lira harcadık. Ama en önemlisi Konya ilk kez etrafında suyla buluşabileceği yeni bir mesire alanına kavuşacak. Burası merkeze 8 kilometre uzaklıkta ve 2 milyon metrekarelik bir piknik alanı. İçinde yürüyüş yolları, restoranlar, kafeteryalar, tekneyle gezilebilecek alanlar ve iskeleler bulunacak. Böylece yeni bir cazibe merkezi ortaya çıkacak. Zaten Sille yaptığımız restorasyonlarla başlı başına bir turizm sahasına dönüşmüştü. Sille’de 2 yıldır üzerinde uğraştığımız koruma amaçlı imar planı revizyonu da tamamlandı. Özellikle Hacıali Ağa Sokak ve Hükümet Caddesi’nde sokak sağlıklaştırmaları ve orada belediyeye ait mülklerin yeniden yapılmasıyla eksik parseller de dolacak ve bir sokak silueti daha iyi hissedilir olacak. Subaşı Camii’nin de restorasyonu tamamlanıyor. Sille Barajı’nın tamamlanmasıyla Sille hem Konyalıların hafta içi ve hafta sonu vakit geçirebileceği güzel bir mesire alanı ve Konya dışından gelenler için de bir cazibe merkezi olmaya devam edecek” dedi.

selcuklu-projeleriyle-yukseliyor-(1).jpg

Türkiye’de ilk

Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezi’nin(SOBE) tamamlandığından bahseden Altay, “Onunla ilgili Selçuklu Otizmli Bireyler Vakfı adı altında bir vakıf da kurduk. Şu anda vakıf çalışmalarına başladı. İnşallah orada özellikle otizmli öğrencilerle ilgili bir rehabilitasyon, erken yaş rehabilitasyonu ve terapisine başlayacağız. İçinde at ahırlarının,yüzme havuzlarının, spor salonlarının, rehabilitasyon alanlarının, kafeterya restoranların bulunduğu büyük bir kompleks inşa edildi. Türkiye’de ilk kez otizm adına böyle bir proje yürütülüyor. Başbakanımız da yılın son günlerinde Türkiye Otizm Planı’nı açıkladı. Bundan sonra otizm Türkiye’nin daha çok gündeminde olacak. Kurmuş olduğumuz vakıf da diğer vakıflar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.Kurulan Türkiye Otizm Meclisi’nin sekreterya görevini de SOBE Vakfı üstlendi. Orada da bir mihmandarlık yapıyoruz. Bu vakıf açıldığında Türkiye için önemli bir iş yerine getirilmiş olacak” diye konuştu.

Çanakkale ses getirdi

2016 yılında başlattıkları Çanakkale gezilerinin büyük ses getirdiğini hatırlatan Başkan Altay, “Sonrasında yaşadığımız darbe süreci de aslında bu işin ne kadar önemli olduğunu bize gösterdi. Gençlere çocuklara bu konuyu ne kadar anlatmamız gerektiğine bir kez daha şahitlik ettik. Bizim için çok büyük bir organizasyon. 7 binin üzerinde ailesinin izin verdiği lise 2 öğrencisini günübirlik Çanakkale’ye götürdük. Bu gençlerimiz için çok unutulmaz bir yolculuk oldu. Amacımız Selçuklu’da lise 2. sınıfa giden tüm çocukların Çanakkale’ye götürülmesini sağlamak. Bu yıl 9 bin kişi götürmeyi planlıyoruz. Bu da 2 yılda 16 bin kişinin, 4 yılda da 30 bin kişinin Çanakkale’ye gitmesi demek” ifadelerini kullandı.

240 bin ziyaretçi

Kelebekler Vadisi ziyaretçi sayısının 240 bine ulaştığını hatırlatan Altay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kelebekler Vadisi içinde yapmış olduğumuz çiçek bahçesi de gelen ziyaretçiler için önemli bir mekân haline dönüştü. Çok güzel fotoğraf kareleri çıktı. Şu anda artık kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. 240 bin ziyaretçiye ulaştık. 1 milyon 400 bin liraya yakın giriş ücreti tahsilatı yaptık. Gelen ziyaretçilerin sosyal medya paylaşımları aslında en büyük reklam oldu. Ayrıca Kelebekler Vadisi Parkı’nda tropik kelebek bahçesindeki bitkiler de tropik ortamda oldukları için çok hızlı büyüdüler ve alan adeta tropik bir cennete dönüştü. O da gelen ziyaretçilerin memnuniyetini artırdı. Bu yıl ziyaretçi sayısının daha da artacağını umut ediyoruz. Hediyelik eşyada da çok ciddi yol kat ettik.”

Yerinde çözüm üretiyoruz

‘Bugünün Geleceği, Yarının Ustaları’ adı altında sanayi gençlerine yönelik yürüttükleri projeyi de çok önemsediklerini vurgulayan Altay, bugüne kadar hiç temas kurulmayan ve ilgilenilmeyen kalfa ve çıraklarla bu projeyi yürüttüklerinin altını çizdi. Selçuklu Belediyesi’nin Türkiye’nin en büyük kütüphanesine sahip ilçe olduğunu kaydeden Altay, 29 kütüphanelerinde 70 binden fazla üyelerinin bulunduğunu ifade ederek, ihtiyaç duyulan her yerde kütüphane açmaya devam edeceklerini belirtti. Halkla ilişkiler çalışmaları kapsamında Cuma Buluşmaları’nın 3. yılına girdiğini söyleyen Altay, bu sayede mahalleleri ziyaret edip vatandaşların sorunlarını dinleyerek yerinde çözüm ürettiklerini dile getirdi. Selçuklu Belediyesi olarak ilçelerinin önce temel belediyecilik ihtiyaçlarını giderme gayreti gösterdiklerini vurgulayan Başkan Altay, mahalle konaklarında 17 binden fazla üyeye ulaştıklarının altını çizdi.

Uluslararası boyuta taşınacak

SEDEP’in 5. yılında olduğunu da hatırlatan Başkan Altay, konuşmasını şöyle tamamladı: “İnşallah bu yıl uluslararası bir boyuta taşınıyor. Başbakanlık tanıtma fonunun 2 milyon liralık desteğiyle ‘Türkiye Değerlerini SEDEP’le Anlatıyor’ başlığıyla 6 Balkan ülkesi ve KKTC’de çeşitli programlar yapacağız. Ayrıca KKTC’de 2 okulda Türkiye’de ve Konya’da uygulanan Değerler Eğitimi Projesi aynen okullarımıza uygulanacak ve Balkan ülkelerinde çeşitli toplantılar konferanslar ve sergiler açarak değerlerimizi onlara anlatmaya da gayret ediyoruz. Bu yıl SEDEP uluslararası bir boyuta taşınmış olacak. Bunun haricinde rutin belediyecilik hizmetlerimiz de devam ediyor. Selçuklu nüfusu her yıl 20 bin ortalama artıyor. Bu da yaklaşık 8 bin konut yapımı demek. Bu manada yeni mahalleleri Selçuklu standardına kavuşturmaya çalışıyoruz. Belki bunları hiç konuşma fırsatımız olmuyor ama altyapı, asfalt ve kaldırım işlerine 40-50 milyon liralık bir yatırım yapılıyor. Selçuklu’yu Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biri yapmak için gayret ediyoruz.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.