1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Selçuklu ve Meram’da Güzel Hizmetler (1)
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuklu ve Meram’da Güzel Hizmetler (1)

A+A-

Bu hafta içinde Selçuklu ve Meram Belediyelerinin iki önemli hizmetlerini gazeteci meslektaşlarımla yakından görerek,  bilgi sahibi olduk.

Doğrusu her iki belediyelerin hizmetleri, yatırımları ve projeleri vatandaşların rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamalarına katkı sağlayacak olmasının yanında, turizmde de yeni markaların çıkmasına neden olacaktır.

Turizmde yeni markaların çıkması demek, şehrimizin ekonomisine ve tanıtımına katkının yanında ilginin de artacağı anlamına da gelmektedir.

Burada kazanan şehrimiz ve şehirdeki yaşayan insanlar olarak hepimiz olacağız. Gerek Selçuklu, gerekse Meram Belediyelerinin söz konusu hizmetlerini ve Konya’ya kazandırdıklarından dolayı kutluyorum.

Öncelikle Selçuk Belediyesinin “Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” Kültür Projesi hakkında izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Selçuklu Belediyesi bu projeyle Selçuklu tarihine sahip çıkarken, Osmanlının kuruluşunun temelinin atıldığı Bilecik ve Bilecik’in Söğüt İlçesine bugüne kadar bin 320 kişiyi günübirlik geziye götürdü.

***

Konya basına olarak Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’la birlikte Bilecik ve Söğüt’e yaptığımız ziyaretlerde hep birlikte adeta Osmanlının kuruluş dönemini yaşadık.

Özellikle Şeyh Edebali Türbesi ve Osmanlı Sultanlarının tanıtıldığı merkezi ziyaret edip, Şeyh Edebali’nin kendisini anlattığı 3 boyutlu sinema gösterisindeki, “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın” mesajı dikkatimi çekti.

Şeyh Edebali mesajında, siyasilere, bizleri yönetenlere bir hatırlatmada bulunuyor.

Her hizmetin odağında insan ve insan sevgisi olmalıdır diyor. 

Söğüt’te Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaretimizde burada jandarmamız tarafından o günün tarihi kıyafetleriyle nöbet tutulması ve yaşatması bizleri duygulandırdı.

Adeta burada hep birlikte tarihi yeniden yaşadık. Bilecik Belediyesi tarafından yaptırılan Yaşayan Tarih Müzesi’nde de Bilecik’in yakın tarihteki geçmişini öğrendik.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay bizlerle sohbetinde bu kültür gezisinin amacı hakkında şu bilgileri verdi: “Selçuklu Belediyesi olarak Çanakkale’ye yaptığımız ziyaretlerden sonra Bilecik gezisi de çokça talep gören bir program oldu. Projemiz 6 Nisan’da başladı ve 14 Mayıs’ta ilk etabı tamamlanacak. Sonbaharla birlikte programımız devam edecek. Bugüne kadar sizlerle beraber bin 320 kişiyi günübirlik geziye getirdik. Toplam bin 400 vatandaşımız Bilecik ve Söğüt’te bu ziyareti gerçekleştirecek. Bu projemizde amacımız, tarihimize sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktırılmasıdır. Konyalıları Osmanlının temelinin atıldığı ile götürerek güzel bir hizmeti gerçekleştirmiş oluyoruz. Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihatı, ‘Ey oğul nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın’ sözünü bu turlarla daha iyi anlatmaya çalışıyoruz.”

***

Başkan Uğur İbrahim Altay, bu gezide atalarımızın bizlere emanet ettiği vatanımızı ve değerlerimizi yaşatıp, geleceğe aktarmamız gerektiğini hatırlatıyor. Geleceğimizi bina ederken de geçmişimizden örnekler almamız gerektiğini de belirtiyor

Bu geziden dolayı Başta Başkan Uğur İbrahim Altay’la personeline, Bilecek ve Söğüt’te bizi karşılayan, ilgilenen başta Bilecik Valisi Süleyman Elban’a, Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu’ya ve ulaşım hizmetlerimiz sırasında bize yardımcı olan YHT personelini teşekkür ediyorum.

Yarın: Meram Belediyesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.