1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Selçuklu ve Meram’da Güzel Hizmetler (2)
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Selçuklu ve Meram’da Güzel Hizmetler (2)

A+A-

Dünkü yazımda Selçuklu Belediyesi’nin çalışmalarını aktarmıştım. Gelelim Meram Belediyesi’nin Şükran Mahallesi’ndeki örnek kentsel dönüşüm projesine.

Bu proje Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun dediği gibi Meram ilçesinde örnek bir projedir.

Şükran Mahallesi’nde bu proje hayata geçtiğinde tarih, kültür, kimlik, turizm ve yerel ticaret yeniden canlanacaktır. İlçeye ve Konya’ya olan ilgi artacaktır.

Sonuçta Şükran Mahallesi bir cazibe merkezi olurken, şehrimiz ve şehirdeki yaşayan insanlar olarak bizler de nasiplenip, sağladığı imkanlardan yararlanacağız. Umarım bu proje en kısa bir zamanda hayata geçerek Meram Belediyesinin istendiği şekilde tamamlanır.

***

Başkan Fatma Toru burayı bizleri gezdirirken projenin önemine dair bilgiler verdi:

“Burada yaptığımız dönüşüm; şehre damgasını vuracak bir projedir. Çok kolay bir iş değil. Pek çok yapı var burada; konut, bağımsız bölümler, dükkân ve iş yerleri. 1 yılı aşkın süredir devam eden anlaşma, uzlaşma ve yıkım süreçlerinde sona yaklaştık. Gerekli anlaşmaları yaparak bunların çoğunu yıktık ve sahayı boşalttık. Tabii ki bunları yaparken şehrimiz açısından korunması gereken yapıları da koruma altına aldık. Şükran Mahallesi’nde yaptığımız kentsel dönüşüm projesi sıradan bir dönüşüm projesi veya herhangi bir inşa işlemi değil. Burada yaptığımız dönüşüm; şehre damgasını vuracak ve önümüzdeki 100 yıl boyunca konuşulacak bir dönüşümdür. Çünkü burada tarih var, kültür var, kimlik var, turizm var ve yerel ticaretin canlanması var. Mevlâna Kültür Vadisi aksında kalan bu bölgenin kötü görüntüden kurtarılması ve şehrin imajı açısından güzel bir görüntüye kavuşturulması bizler için en önemli görevlerden biri. Meram Belediyesi olarak, böylesine zor bir projede elimizi taşın altına koyarak çalışmalara başladık. Bu bölgenin dönüşümünde herhangi bir ticari kaygı taşımadan sadece şehrin kazanımlarını hedefledik. İnşallah yaz döneminde 1 veya 2 adada temel atarak bu sürecin de startını vermiş olacağız. Belediyemiz için oldukça büyük ölçekli ve önemli bir projedir.”

***

Başkan Fatma Toru’nun Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesinde ticari olarak bir beklentilerinin olmadığını yönündeki açıklaması Meram halkı adına sevindiricidir. 

Proje tamamlandığında Şükran Mahallesinin bir cazibe merkezi haline gelmesi de önemlidir.

Mahallenin yaşayan, canlı bir bölge haline gelmesi şehrimize ve bizleri her anlamda bir katkı yapacağı da bir gerçektir.

Yine Başkan Toru’nun ifade ettiği gibi, “Yaşayan, canlı bir bölge olacak. Hem tarihi ve kültürel mirasıyla hem turizmiyle hem ticari alanlarıyla hem kültür sanat etkinlikleriyle hem de Selçuklu’nun başkenti olan bu şehirde geçmişte olduğu gibi ilim ve irfanın yuvası olarak burası her daim yaşayan bir bölge olacak.”

Umarım Şükran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile bölge ve şehrimiz açısından en prestijli bölgelerden biri olur.

Kentsel dönüşümün yapılacağı alanın büyüklüğü 100 bin metrekareyi buluyor. Yapılan kamulaştırma da anlaşılan bina sayısı 800’ün üzerinde. Meram Belediyesi yine burada kat karşılığı inşaat çalışması da yapıyor. Vatandaşlardan alınan dairelerine karşılık diğer dönüşüm alanlarında daireler veriliyor. Bunlarla birlikte bu bölgenin birinci etap kamulaştırma ve yıkım maliyeti 70 milyon TL’yi buluyor.

***

Tabi ki burada zaman zaman vatandaşlarla sorunlar yaşansa da proje devam ediyor.

Vatandaşlarla yaşanılan sorunlar çözüme kavuşturularak, rahatsızlıklar giderilmeli. Anladığım kadarıyla da Başkan Fatma Toru’nun bu konuda hassas davrandıkları ve hiçbir vatandaşı mağdur etmeyecekleri yönündeki sözleri de Meram’lıları rahatlatacaktır.

Sonuçta her iki belediyemizin bu güzel hizmetleri şehrimizin geleceği, tanıtımı, turizmi ve ticareti adına güzel ve anlamlı çalışmalardır. Belediyelerin başarılı yatırımları, hizmetleri ve çalışmaları şehrimize her alanda güzel şeyler katacaktır.

Burada bizlere düşen görevde yaşadığımız şehirdeki yapılan güzel ve örnek projelere destek verip, katkıda bulunmaktır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.