1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Selçuklu’da çocuklar için kütüphane
Selçuklu’da çocuklar için kütüphane

Selçuklu’da çocuklar için kütüphane

Selçuklu ilçesinde toplam 78 kütüphaneyi hizmete sunduklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi KOP Çocuk Kütüphanesi, 300 metrekare alanda 4-10 yaş aralığına hitap eden nitelikli bir proje.

A+A-

Selçuklu ilçesinde toplam 78 kütüphaneyi hizmete sunduklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi KOP Çocuk Kütüphanesi, 300 metrekare alanda 4-10 yaş aralığına hitap eden nitelikli bir proje. Toplam 6 bin kitabın bulunduğu kütüphanemizde çocuklarımızın ufkunu açacak, hayal dünyalarını geliştirecek, uzay teması kullandık” dedi.

 Mehmet Günnar

Selçuklu Belediyesi ve Konya Ovası Projesi(KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa hayata geçirilen Selçuklu Belediyesi KOP Çocuk Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılı Vali Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fatih Özgökçen, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Meram Kaymakamı Resul Çelik Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük,KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca katıldı.

Eğitim-öğretim camiası, yerel yönetim ve kalkınma ajansların işbirliği yaparak önemli bir projeye imza atıldığını aktaran Vali Toprak, “Çocukluktan itibaren evlatlarımıza okuma alışkanlığını maalesef kazandıramıyoruz. Yavrularımız ders yarışıyla, test çözmeyle, sınav kazanma, okula girme derdiyle okumanın keyfine varamıyor. Sadece görev olarak sınıf geçmek için, sınav kazanmak için zoraki okuyorlar. Bizim zamanımızda böyleydi, maalesef halen öyle. Hayat boyu kazanımı olacak, çok faydalı bir alışkanlığı kazandırmak için bu tesisler çok önemli bir fonksiyona sahip. Yavrularımızın eğlenceyle, oyunla ve sanatla okumaya sevk edilecek bir ortam sağlamak, okuma alışkanlığının kazanılmasında büyük etken olacak” dedi.

127 milyon liralık yatırım

Selçuklu Belediyesi KOP Çocuk Kütüphanesi, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını ifade eden Pekyatırmacı ise, “Selçuklu Belediyesi olarak pek çok sosyal, kültürel ve fiziki yatırımlara imza atıyoruz. Ama en önemli hizmetlerimiz eğitim alanındaki yatırımlarımız. Son yıllarda eğitime yaptığımız fiziki yatırımlarımızın toplam değeri 127 milyon lira. Eğitim için ne yapsak az. Çok daha fazlasını yapmak için gayret ediyoruz. Bu zamana kadar 69’u okul kütüphanesi, 8’i halk kütüphanesi ve 1’i de bugün açacağımız çocuk kütüphanemiz olmak üzere toplam 78 kütüphaneyi hizmete sunduk. İnşallah 2019-2020 döneminde 20 kütüphane daha hayata geçecek” diye konuştu.

4-10 yaş aralığı

Selçuklu Belediyesi KOP Çocuk Kütüphanesi’nin donanım ve işlevleriyle bir kütüphanenin ötesinde olduğunu söyleyen Pekyatırmacı, “Çocuklarımızı zihnen, sosyo kültürel gelişimlerine katkı sunacak, bilgi ve beceriyle donanımlı gale getirecek fonksiyonlara sahip önemli bir proje. Çocuklarımızın ufkunu açacak, hayal dünyalarını geliştirecek, uzay teması kullandık. 300 metrekare alanda 4-10 yaş aralığına hitap eden kütüphanemiz nitelikli bir proje. Toplam 6 bin kitabın bulunduğu kütüphanemiz, görme engelli evlatlarımızın elektronik ortamda ve canlı olarak masal dinleyebilecekleri bir alan olarak planlandı” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.