1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Selçuklu’dan ‘Sille’ açıklaması
Selçuklu’dan ‘Sille’ açıklaması

Selçuklu’dan ‘Sille’ açıklaması

Selçuklu’dan ‘Sille’ açıklaması

A+A-

Sille’deki tarihi kent merkezi içerisinde inşası devam eden yapıların yeniden yapım niteliğinde olup, tümüyle yıkılması nedeniyle eldeki mevcut belgelerden yararlanılarak yeniden yapıldığı ifade edildi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Selçuklu Belediyesi, Sille’de gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla ilgili gerçeği yansıtmayan haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili belediyeden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlçemiz Sille Mahallesi sınırları içerisinde bulunan tarihi kent merkezinde ve tarihi kent merkezi yakınında inşası devam eden betonarme yapılarla ilgili olarak basında ve sosyal medyada eleştirel yayınlar yapıldığı görülmektedir. Tarihi kent merkezi içinde inşası devam eden yapılar yeniden yapım niteliğinde olup tümüyle yıkılmış ya da çok harap durumdaki yapıların kültürel çevreye olan tarihsel katkıları açısından, eldeki mevcut belgelerden yararlanmak suretiyle, kendi parsellerinde, daha önce bulunduğu yapı oturum alanında, eski cephe özelliğinde yeniden yapılması tekniğidir.”

Tarihi dokuya uygun

Projenin tarihi dokuya uygun olduğu belirtilen açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Bahse konu yapıların projelendirilmesi ve ruhsatlandırılması aşamalarında Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve ilgili diğer kurumların uygun görüşleri doğrultusunda hareket edilmekte, hazırlık ve yapım aşamaları alanında uzman teknik personel tarafından sürekli olarak kontrol edilmekte olup uzun ömürlü ve konforlu yapılar elde etmek amacıyla taşıyıcı sistemlerinin günümüz teknolojisi kullanılarak yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sit alanı dışında inşası devam eden kamusal amaçlı kullanılacak yapı, zorunluluk bulunmamasına rağmen, sit alanına yakın konumlandığından dolayı tarihi dokuya zarar verecek endişesi ile dokuya uygun olarak projelendirilmiştir. Halkımızın tarihimize ve kültürümüze olan ilgisine teşekkür eder müsterih olunmasını dileriz.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.