1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. Selçuk’tan felsefe atağı
Selçuk’tan felsefe atağı

Selçuk’tan felsefe atağı

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi’nde 42 yıl sonra açılan Felsefe bölümünün gerekliliğini, bu bilimin toplum üzerindeki etkisini, Konya’nın kadim başkent olmasının önemini anlattı.

A+A-

REKTÖR PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN’LE SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NDE YENİ AÇILAN BÖLÜM ÜZERİNE KONUŞTUK 

Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Eğer bizler kendi toplumumuza hizmet edecek ve ülkemizi geleceğe taşımak için adım adım inşa edeceksek, kendi sosyal bilimcilerimizi yetiştirmemiz gerekmekte” ifadelerini kullandı.

 Mehmet Günnar

Selçuk Üniversitesi’nde 42 yıl boyunca bir felsefe bölümü yoktu. 42 yıl sonra Selçuk Üniversitesi’nde sizi bir felsefe bölümünü açmaya iten sebepler nelerdir?

 Prof. Dr. Şahin: Sosyal bilimlerin önemini kendi adımıza çok geç anladığımızı düşünüyorum.Tıp eğitimi alırken Dr. Malik Babikir Badri’nin Müslüman Psikologların Çıkmazı adlı bir kitabını okumuştum. Kitapta beni çok etkileyen birkaç örnek verilmişti: İslam dünyasından gençler batı dünyasına eğitim görmeye gidiyorlar. Orada aldıkları eğitimi kendi ülkelerinde uygulamaya çalışıyorlar. Tıp bilimi gibi alanlar için yurt dışında alınan eğitimin ülke içinde uygulamasında bir problem çıkmıyor. Çünkü uygulanan şeyler aynı. Ama özellikle psikoloji gibi sosyal bilimler alanında yurt dışında eğitim gören gençler kendi ülkelerindeki kültürel birikimlerle yetişmedikleri için çok zorluk çekiyorlar. Batıda aldıkları eğitimle kendi halkı üzerinde psikolojik analiz yapan gençler, toplumun yüzde 90’ını oluşturan bir kitlenin aldıkları eğitimle uyumsuz olduğu kanısına varmışlar. Bir cerrah olarak söyleyebilirim ki bizim tıp alanında yaptığımız işler tamamen teknik işler. Yurtdışından yabancı bir cerrahı iyi bir maaşla getirirseniz ve bizim yaptıklarımızı ona da yaptırırsanız aynı sonucu alırsınız. O da bizim verdiğimiz hizmeti verir.Bir sorun çıkmaz veya bir çatışma yaşanmaz. Belki de yabancı bir cerrah işini benden daha iyi yapabilir. Ama söz konusu sosyal bilimler, ya da psikoloji ve felsefe olunca durum aynı değil. Bir ülkede çalışılan sosyal bilimler o ülkedeki halkın inancı, kültürü, örfü ve âdeti ile örtüşmeli. Eğer bizler kendi toplumumuza hizmet edecek ve ülkemizi geleceğe taşımak için adım adım inşa edeceksek, kendi sosyal bilimcilerimizi yetiştirmemiz gerekmekte. Bu çerçevede göreve gelir gelmez psikoloji ve felsefe bölümünün kurulması kararını aldık ve bu bölümleri kurmayı ilk icraatımız olarak ortaya koyduk.

 Siz genelde sosyal bilimlerin ve özelde felsefenin toplum üzerinde çok etkili olduğunu, toplumun gelişmesine büyük bir katkı sağladığını düşünüyorsunuz. Konya’da yakın zamana kadar bir felsefe bölümü yoktu. Bu duruma ne diyorsunuz?

 Prof. Dr. Şahin: Üniversitemizde de böyle bir eksiklik mevcuttu. Ama artık bu eksikliği gideriyoruz. İslam dininin ilk yayılma döneminde ve Endülüs döneminde Müslümanlar sosyal bilimler açısından çok güçlüydü. Moğol istilası gibi birçok olaydan sonra takriben 16’inci yüzyılda sosyal bilimlerdeki güçlü konumumuzu ve psikolojik üstünlüğümüzü Batıya kaptırdık. Osmanlı döneminde sosyal bilimlerde, özellikle felsefe ve düşünce alanda çok fazla güçlü değiliz. Batı karşısında düşünce dünyasında psikolojik üstünlüğü tamamen kaybetmişiz. Tekrar üstünlüğü kazanmak için başta felsefe olmak üzere bütün sosyal bilimlere ağırlık vermeliyiz.

 Konya’nın geçmişte medeniyetlere beşiklik eden kadim bir şehir olduğunu ve Selçuklulara başkentlik ettiğini göz önüne aldığımızda Konya için felsefenin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Prof. Dr. Şahin: Felsefe başlı başına çok önemli bir alan. Biz istiyoruz ki felsefe bizim sosyal dokumuza uygun hale gelmeli ve bu şekilde üretilmeli. Ülkemizin birçok üniversitesinde felsefe alanında çalışan öğretim üyeleri var. Şuanda onların özgün bir şeyler ortaya koyabilme durumları oldukça kısıtlı. Çünkü daha çok geçmişte üretilenleri nakletmek ile uğraşıyorlar. Geçmiş filozofların düşüncelerini veya felsefe tarihinde ortaya konulanları nakletmek bana göre felsefe yapmak demek değil. Felsefe yapmak için öz kültürümüzün kaynaklarından beslenmek gerekli. Bu kültürün önemli merkezlerinden birisi Konya. Bu açıdan felsefe Konya için çok önemli. Üniversitemizin de temel çıkış noktası bu.

soylesi-1.jpg

 Selçuk Üniversitesi’nde kurduğunuz felsefe bölümünün gelişmesi şu an ne durumda?

 Prof. Dr. Şahin:İlk önce felsefe bölümü için asgari öğretim üyesi koşulunu sağladık. Ardından öğrenci alımına başladık ve ciddi bir rağbet gördük. Öğretim üyesinde yeterli sayıya ulaştığımızda lisansüstü eğitim de vermeye başlayacağız. Tezler ve proje çalışmaları başlayacak. Bu da geleceğe dönük atılacak adımların başlangıcı. Felsefe dışındaki bilim ve sanat dallarını icra eden bilim insanları ve sanatçılar da kendi mesleklerinin felsefesini yapabilmeli. İşin başlangıcını, kökenini ve özünü bilmemiz açısından bu oldukça kritik. Taklitçilikten uzak durabilmemiz için de bu zorunlu. Felsefe bize bunun için gerekli. Ben buna yürekten inanıyorum. Şahsen ben de kendimi bu konuda geliştiriyorum. 53 yaşımdan sonra sosyoloji bölümü lisans programına kaydoldum ve sosyoloji okuyorum.

 Teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Şahin: Ben teşekkür ederim.

 Yarın Selçuk Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Doç. Dr. Murat Arıcı’nın görüşleri ile devam edeceğiz.  

 

 

 

 

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.