1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Semaya Hepimiz Sahip Çıkalım
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Semaya Hepimiz Sahip Çıkalım

A+A-

Geçen hafta şehrimize gelen ve TÜRSAB Konya Bölgesel Yürütme Kurulu’nda Turizm ve Seyahat Acentaları yöneticileriyle birlikte olan TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy buradaki konuşmasında, sema gösterilerinin Konya’da yapılmasının gerekliliğini anlattı.  Başaran Ulusoy “Artık Konyalılar olarak semanın her yerde yapılmasına izin vermeyin. Hz. Mevlana burada ise semada burada yapılmalıdır. Mevlana da sema yapılsın. Gazinolarda, açılışlarda ve olur olmaz yerde yapılmasın. Ben buna karşıyım. Ruhuna uygun olarak yapılsın. Niye markaya sahip çıkılmıyor. Burada yapılması önemlidir. İnanç gösterisi olan bu mistik gösteriye Konya’dan izin çıkmamalıdır. Artık sema’ ya sahip çıkın” dedi.

Başaran Ulusoy’un Sema’nın Konya’nın dışında yapılmaması konusundaki uyarıcı konuşmasını önemli bulduğum için sizlerle paylaşmak istedim. Bizleri ilettiği mesaj çok açık olduğu gibi, uyarıcı nitelikte.

Konya’nın Hz. Mevlana, Sema ve diğer turizm değerlerine sahip olmasının yanında, Sema’nın Konya dışında gösterimine karşı çıkmamızı istiyor.

Doğru ve haklı olan bu öneriye Konyalılar olarak bizlerin bir itirazı olamaz. Aksine şimdiden dikkate alıp hareket etmeliyiz. Bunun için gerekli tedbirleri almalı ve yapılması gerekenleri yapmalıyız.

Çünkü Sema, Hz. Mevlana’nın şehri olan Konya’da elbette ruhuna uygun olarak burada yapılmalı, uygunsuz mekânlarda ve yerlerde değil. Bunun yanında yine var olan turizm değerlerimize sahip çıkmalıyız. Turizmde dünyanın sayılı şehirleri arasında yerimizi almak istiyorsak turizm değerlerine sahip çıkarak korumalıyız.

Diğer taraftan turizm için önemli olan doğa ve çevreninde korunması içinde elimizden geleni yapmamız şarttır.

Dünya genelinde inanç turizmi kadar doğa turizmi de giderek önem kazanıyor.

Doğayı ve çevreyi koruyamazsanız turizminizde olmaz. Ekonomik anlamda gelirinizde diğer ülkelere göre düşük olur. Dünya da korunan alan 12.8 iken, ülkemizde ise 3 9’dur.

Öyle ise yapmamız gereken doğal güzelliklerimizle çevreyi korumaktır.

İnanç, kültür ve doğa turizminde önemli bir potansiyeli olan şehrimizde Öncelikle bu değerlerimize sahiplenme bilincini artırmalıyız.

Turizmde artık başarılı ve kimlik kazanmış bir il isek, bu şansı iyi kullanmalıyız.

Şehrimize daha çok turist ve yatırım istiyorsak öncelikli olarak bütün kurumların uyum içinde birlikte çalışması gerekiyor.  Bunun yanında Konya’nın turizmde eksikleri giderilmesi şarttır.

Öyle ise başka şehirde ve uygunsuz yerlerde Sema yapılmasına karşı çıkalım. Buna izin vermeyelim.

Bu hepimizin görevi olmalı  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.