1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Sen AK Parti’yi Savunma Erdoğancı da Olma
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sen AK Parti’yi Savunma Erdoğancı da Olma

A+A-

Tarihten ders, tarihi şahsiyetlerden örnek alamadığımızı düşünüyorum. En önemlisi de on dört asır geçmesine rağmen peygamber efendimiz Hz Muhammed’i (sav) örnek almayı öğrenememişiz. Şekilde boğulduğumuz için manayı anlayamamışız.

*

Peygamber efendimizin sünnetlerini, bizi sorunlarımızdan kurtaracak şekilde çözümlere dönüştürmek görevimiz olmalıdır. Hedefimiz, peygamberi överek yalakalık yapmak değil peygamberi örnek alarak Müslümanların sorunlarına çözüm bulmak olmalıdır.

*

26 Ocak tarihli “Sünnet ve Hadis” başlıklı yazımda bütünü anlamayıp bir kelimeye takılan kardeşimiz üstelik seviyeyi günlük siyasete düşürünce beni üzdü…

***

Yazımın ilgili bölümünü aynen aktarıyorum:

“Ümmetim arasındaki ihtilaf nimettir” diyen, “İlim Çin’de dahi olsa gidip alınız” diyen İslam peygamberini ne kadar anlamış Müslümanlar? İslam peygamberinin karakterini ve kişiliğini örnek alınması gereken bir sünnet gibi anlatan kaç hoca ile kaç alim ile karşılaştınız bu güne kadar? Övmek için konuşan çok ama örnek almak için konuşan yok.

*

Yaşadığı dönemde birbirine düşman Arap kabilelerinin ittifak ettikleri Hz. Muhammed’in (SAV) dürüstlüğü, güvenilirliği, emin kişiliği sünnet listesinde niçin yer almaz?

*

Peygamber efendimizin katıldığı ve görev aldığı ticaret kervanlarında kazanç artıyordu. Çünkü O çalışkandı ve çalmazdı, dürüst idi. Üstlendiği görevi hakkı ile yerine getirirdi. Bu sünnet listesinde niçin yer almaz? Bakınız, hisse almayı bilen Müslüman için bu iki kısa anlatımda kaç tane örnek var.

*

İslam peygamberi Hz Muhammed güvenilirdi, dürüst idi, yalan söylemezdi, çalışkandı ve çalmazdı. Üstlendiği görevleri hakkını vererek yapardı.

***

Siz bir sorun gördünüz mü?

*

Bir kardeşimiz kendisini AK Partici olarak tanıtıp aklı sıra toz kondurmuyor partisine ve diyor ki; Sen peygamberimiz çalışkandı ve çalmazdı diyerek bize laf mı atıyorsun? Fesüphanallah. Alınganlık yağmış. “Sen çalıyor ama çalışıyor sözü ile mi AK partiyi savunuyorsun?” Diye sordum. Bırak arkadaş “…sen AK Partiyi böyle savunacaksan hiç savunma Erdoğancı da olma hatta mümkün ise oy da kullanma” Hatta bu kafayla sen takım bile tutma...

*

Şahsen bir parti için veya bir lider için çalıyor ama çalışıyor şeklinde savunmayı akla ziyan görüyorum… Ülkemizdeki gelişmeleri de görüyorum, sorunları da ve riskleri de… Ama sevdiğim birisini çalıyor ama çalışıyor diyerek savunamam. Çalıştığı için çalma gibi bir haramını hoş göremem. Görme imkanımız olmayan konularda da birilerinin iftirası olma ihtimali yüksek iddialar üzerinden konuşmamayı tercih ederim.

*

Bir ihracatçı olarak ihracatımızdaki artışı gördüm, ithalatı karşılama oranındaki düşüşü de… Pasaportlarımıza gösterilen itibarı da gördüm, küçümsemeyi de… Üçüncü köprüden gururla geçtim. Yeni yapılan Ankara Hızlı Tren Garında gururla dolaştım. Teröre karşı savunmadan taarruza geçtik ve ekonomimizin bu yükü kaldırmaya devam ettiğini de görüyorum Allah’a şükür. Allah bu vatan, bu devlet ve bu millet için çalışan herkesten razı olsun, çalanın da iftira atanın da cezasını versin… 

*

Ama kimse küçücük dünyasında yargıçlığa soyunmasın, anlamadığı zaman anlamadım diyebilsin. Bilmediği zaman da susmasını bilsin. Aksi halde sırf konuşmak için konuşmak eşref-i mahlukatın “eşref” sıfatını kaldırabilir, unutmasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.