1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Sen Bilemezsin (3)
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sen Bilemezsin (3)

A+A-

Dejavu dedikleri ne ki?  Sizde de olmaz mı? Bir olayı sanki daha önceden yaşamışım hissi. Sanırım cevap herkeste hemen hemen aynı. Ben bu olayı rüyamda gördüm veya daha önce yaşadım.  İşte anlatmak istediğim tam da bu. Bu hayat bir rüya ve elbet uyanacağız.  Uyanıncaya kadar üstümüze biçilen rolde ruhumuza yaratıcının kurallarına uyalım ve sonrasında ona tertemiz dönelim diye emanet verilen bedenin dayanamadığı da olacak. Bin bir türlü hastalıklarla uğraşacak belki;  belki her fırsatta bizi bırakacak. Yardım gerekecek belki.  Yardım edenin kim olduğunu hatırlamayacak belki. Evimizin yolunu hatırlamayacağımız günler var belki geleceğimizde. Rüyadayız elbet uyanacağımızı Allah (Enbiya -35)‘Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz’ ayetiyle bildiriyor.

Yaşam denen rüyada,
Tökezlediğinde olur, 
Bazen,
Bazen yuvarlanıp düştüğünde.
Seni,
Her defasında,
Yeniden kaldıran eli unutursun. 
Belki de;
Sen..!
Bilemezsin...

Bizler olayların sadece görünen kısmını görür anlar ve ona göre yorum yaparız. Hâlbuki olayların bizim bilmediğimiz nice hikmetleri vardır. Bunu ancak Yaratıcı bilir. Bize düşen hüzne kapılmadan, vardır bunda da bir hayır diyerek Yaratıcıya teslim olmaktır. Böyle yapmazsak ne olur. Hem isyan etmiş hem de kendimize zarar vermiş oluruz. Başınıza bir musibet geldiğinde. İsyan etsek, bağırsak, çağırsak, ortalığı katıp karıştırsak ne faydası var. Hiç! O belayı savamadığımız gibi. Kendimize, çevremize zarar vermiş oluruz.  Lakin burada anlattığım, çalışmadan çabalamadan istedim olmadı değildir. Bir şeyin olabilmesi için her olanak değerlendirilir son katrede Allah’ın iradesine teslim olunur. Kendimden bahis ederek devam edeyim kişilik olarak tembel bir insanım. Şimdi sabah akşam çalışan kardeşlerimle benim mal varlığım bir olabilir mi. Sebepler dünyasında yaşıyoruz.  Bir fıkra ile güzelleştireyim yazımı temel her gün dua etmekte, piyango bana çıksın, piyango bana çıksın, olur ya, duaların kabul edildiği zamanda. Melekler konuşuyor aralarında ne güzel istiyor neden kabul edilmiyor ki duası’ öbürü cevaplıyor bilet alsa çıkacak da bilette almamış. Anlatılan o ki cenneti isteyen biletini bu dünyadan cebine koyacak.

 Hep istersin,
dualarla,
Aminlerle ne varsa,
Sebebi hikmetinden sual mi olur.
Kabul olmadığı hayrına,
Belki de;
Sen..!
Bilemezsin...

Sevdiği tek kadını(İlk aşkım annemi) elleriyle toprağa gömmüş biri olarak öğrendim ki ‘salt sevgi’ ömrü olan hiçbir şeye duyulmamalı…

Gariptir bu dünya,
Seversin,
Sevilmeden.
Sevilirsin,
Sevmeden.
Gelirsin,
Gidemeden.
Gidersin,
Gelemeden.
Her şey yaratıldı,
Bitti o yarın katında.
Ölmüşsündür.
Belki de;
Sen..!
Bilemezsin...

Son söz olarak Atsız atanın bir şiiri ile bitirelim;

Ulu tanrı bir gün elbet bizi yargılar, Bütün dünya sağırlaşsa o bizi dinler. Onun rahmet denizinde ruhlar serinler. Vaktiyle bir atsız varmış derlerse ne hoş. Anılmakla hangi bir ruh olmaz ki sarhoş.

Bir gün Atam (Atsız) gibi anılmak umuduyla.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.