1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Senden Helallik İsteyen Yok
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Senden Helallik İsteyen Yok

A+A-

Ben öğretmen oldum!

Kısa bir cümle ile yaşadığı o büyük mutluluğu anlatan Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmen şimdi bu pislik dünya da yok. Belki onun eğitimi ile nice güzel sesli öğrencilerin müzik yeteneklerini ortaya çıkarıp onları da kendi gibi güzel sesiyle kulaklarımızdaki pasların alınmasına vesile olacaktı, ama artık yok acaba neden? Ailesi onu Konya’ya kızımız okusun güzel bir yerlere gelsinler diye gönderdiler, evet Aybüke öğretmen. ailesinin yüzünü kara çıkartmadı. Okudu ve öğretmen oldu, ilk görev yeri onun şehit olacağı yer olduğunu bilmeden gitti.

Necmettin Yalçın; ‘Bu devlet bizim, her karış toprağında hizmet etmek bizim boynumuzun borcu’ dedi borcunu ifa ettiği günlerde tatil için baba memleketine giderken teröristlerce kaçırıldı ardından şehit edildi. Küçücük çocuklara okuma yazmayı öğretti, onların da dünya çocuklarından geri kalmaması gerektiğini düşündü ve fikrinin gereğini yaptı. Karşılığında canından oldu, cennette genç bir öğretmen oldu.

Tarih son sınıf öğrencisiydi aynı okulda formasyon dersleri de alarak öğretmen olmak için çabalıyordu, tıpkı annesi gibi o da gelecek nesillerin mimarı olacaktı. Hayalleri, umutları, sevdaları vardı-karşıt görüşlü kavgaları yalanı- PKKmilitanları eğitim almalarını engelleyerek taşkınlıklar çıkarıyorlar pek çoğuna zulüm ediyorlardı. Fırat Yılmaz Çakıroğlu en korktuklarındandı, korkaklar namertçe yalnız buldukları anda saldırarak şehit ettiler.

Polis eşinin halı saha maçı vardı, eşi eğer gol atarsa onun sevincini paylaşmak istiyordu. O kendisini dahi göremeyen çocukların geleceği görmesi için çabalıyordu, o çocuklara ışık olmak istiyordu. Eşiyle birlikte Dilay Turan Kerman öğretmen o halı saha günü şehit edildi. Ardından gözleri yaşlı ama onun güzelliğinden bile habersiz onlarca öğrencisi kaldı.

Ömürlerini Türk milletine hizmet, Türk milletinin geleceğinin imarında başköşede olmak için feda ettiler. Ya ardında kalan aileleri, gözünde yaş kaldı mı acaba? Acaba Özlem anne oğlunun odasına adım atabilecek halde mi, Dilay öğretmenin babası Oğuz Turan acaba güzel kızını sarılmak için nelerini vermezdi?

Şehit öğretmenlerimizin kanları şeref yoksunları PKK terör örgütünün elinde iken ekran karşısına geçip iç siyasi meselelerimiz hakkında görüş meyan edip tavsiye verebiliyorlar. Neymiş efendim helalleşebilmeleri için bazı şartları varmış; Kürt halkının refah seviyesi yükselmeliymiş, özerk yönetim izni istiyorlarmış, ayrılmış bölge tanınmalıymış vesaire. Sen hakkını helal etme senden ne kadar varsa onlarda haklarını helal etmesin, ahirette de hakkınız varsa iki eliniz yakamda olsun. Kemal bey çıktığı bu helalleşme yolunda bir çizgi belirlemeli, her önüne gelene bu hakkı tanımamalı.

Başta, başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.