1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şener’den hükümete ekonomik eleştiri
Şener’den hükümete ekonomik eleştiri

Şener’den hükümete ekonomik eleştiri

Şener’den hükümete ekonomik eleştiri

A+A-

Türkiye’nin 431 milyar dolar dış borç stoku olduğunu söyleyen CHP’li Abdüllatif Şener, “Döviz kurları yükselince enflasyon artıyor, milli gelir küçülüyor. Bu politika, Türkiye’yi zora sokan ve ekonominin bıçak sırtında olmasına yol açan bir politika” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve İl Başkanı Barış Bektaş, gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Erkant Uysal ile Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Mevlüt Boyalı’yı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Şener, günlük olarak açıklanan koronavirüs rakamlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Vakaların pandeminin görüldüğü ilk 3 aydan daha yüksek olduğunu belirten Şener, “Mart, nisan, mayıs aylarında ilk korona ortaya çıktığında herkes panikteydi. O 3 ayda tanıdığım kimseden korona vakası duymadım. Bu aylarda her yerden aldığımız yüzlerce vaka haberi var. Bu kadar çok yaygın haberlerin alındığı ortamda rakamların doğru olduğunu söylemek mümkün değil” dedi.

‘Bütçe açıkları artıyor’

Ekonomide yaşanan gelişmeleri ve döviz kurlarının yükselmesini de değerlendiren Şener, “Her ne kadar hükümet ve Sayın Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘dolarla ne işiniz var’ diyorsa da bu vatandaşla alay etmeye benziyor. Sayın bakanın dolarla işi vatandaştan daha fazla. Döviz kurları yükselince ne olur kısaca açıklayayım: Milli paramız değer kaybediyor. Kurun yükselmesi demek sizin ürettiğiniz ürünleri yurtdışına kelepir fiyata satmanız demek. Yurt dışına ürünü eski dolar fiyatından satarsan rekabet edemezsin. Kur yükseldiği zaman enflasyon artar. Türkiye ara malları, gıda malları, hatta yatırım mallarını ithal eden bir ülke. Bu ithalat sanayi maliyetlerini artırır. Dolayısıyla kur yükseldiği zaman iç piyasada fiyat artar. Enflasyon artar. Yani vatandaşın cebindeki paraya ekstradan el koymuş olursunuz.

Ülkenin kamu ve özel dış borçları artar. Şu anda 431 milyar dolar Türkiye’nin dış borç stoku var. Bu şu demek. Kur 10 kuruş arttığında Türkiye’nin dış borçları TL cinsinden 43 milyar lira artıyor. 2 ay içerisinde kur Türkiye’de 100 kuruşa yakın bir artış sağladı. Bu korkunç bir maliyet artışı demek. Dış borç faizleri de dolar üzerinden hesaplandığı için bütçe açıkları artıyor. Kamu yatırımları bütçeye ek yük getiriyor. Milli gelir küçülüyor. 80’li yıllarda bile dünyanın 15. ekonomisi olan Türk ekonomisini hükümet bu sene itibariyle 19 veya 20. sıraya düşürdü. Milli gelirin düşmesi işsizlik sorunlarını artıyor. Bu politika, Türkiye’yi zora sokan ve ekonominin bıçak sırtında olmasına yol açan bir politika” diye konuştu.  

‘Yerli üretim baltalanıyor’

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş da hükümeti eğitim ve tarım üzerinden eleştirdi. Bektaş, “Yeni eğitim öğretim yılına başladık. Büyük problemler ve altyapı sıkıntılarıyla başlandı. AK Parti hükümetinin eğitim konusunda 18 yıldır ciddi manada Milli Eğitim Bakanı ve program değişikliği yaptığını ve savrulduğunu görüyoruz. Geldiğimiz bu noktada benim gibi köy çocuklarının eğitim görmesi imkansız oldu. Artık parlak çocukların, zeki çocukların ülkeye kazandırılmasının önü kapandı. Bugün itibariyle EBA sistemi çökmüş durumda. Bugün 750 bin öğrencinin evinde televizyon yok, 3,5 milyon çocuğun da internet ve bilgisayara ulaşımda sıkıntısı var. Pandemi ile birlikte fakir fukara çocukları iyice dezavantajlı duruma geldi. Bu noktada CHP somut önerilerle geliyor. Kendi mahalleleri dışında CHP’li belediyeler şunu taahhüt ediyorlar. Dezavantajlı gruptaki çocukların bilgisayar ve televizyona kavuşmaları için bir protokol yapabileceklerini, STK’ların da desteğiyle ihtiyaçları karşılayabileceklerini söylüyorlar. Hükümet bunu engelleyen bir portre çiziyor. Burada bir iyi niyet göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, Konya’nın tarım kenti olduğunu hatırlatan Bektaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye dünyadaki peynir üretiminde ilk 10’da. Süt üretiminin Türkiye’deki yüzde 20’sini biz karşılıyoruz. Ama Cumhurbaşkanı’na yakın, ithalatçı grup Konya’daki çiftçinin durumu perişanken Venezüella’dan peynir ve ayçiçeği ithal ediyor. Birkaç ithalatçı zengin olacak diye kendi çiftçisini mağdur eden bir anlayış var. En iddialı olduğumuz konularda bile yerli üretim baltalanıyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.