1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Senin Bir Oyun ile Bozulur Her Oyun
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Senin Bir Oyun ile Bozulur Her Oyun

A+A-

Olaylar arasındaki ilişkiyi, olaylar arkasındaki işin aslını anlamak yerine görüntü üzerinden, kişisel atışmalar ile siyaset ilk defa bu kadar seviyesizleştirildi, Türkiye ilk defa bu kadar ayrıştırıldı. Cehalet ilk defa bu kadar değerli oldu Türkiye’de. Sosyal medya, iletişimi kolaylaştırarak gelişmeye hizmet edecekken tam tersine yalan, yanlış bilgilerin yayılmasını kolaylaştırarak cehaleti besliyor.

*

Doğru zannettiği her bilgiyi dayatmaya çalışan, kavgacı insanların siyaset tartışmasından bir yarar çıkmaz bence. Yarar ancak istişare edebilen medeni insanların konuşmasından çıkar. Bu medeniyeti gösteremiyorsanız, lütfen susun. Gidin ve oyunuzu kullanın sessizce. Aslını anlamadığınız olaylar öylece dururken birilerinden duyduğunuz bilgileri doğru mu, yalan mı sorgulamadan başkalarına anlatmayın. Anlatacaksanız da başkalarının kötülüğünü anlatmak yerine kendi iyiliğinizi anlatın. Başkalarının kötülüğü sizi iyi yapmaz.

*

Olayları anlayarak verdikten sonra hangi partiye oy verdiğiniz önemli değil. Önemli olan düşünerek ve anlayarak tercih yapmanız. Çünkü aralarında sevmediklerimiz de olsa, ipi dışarıda olanlar da olsa, bu partiler, bu adaylar bizim içimizden çıktı. Seviyoruz diye hatalarını görmezden gelebilir miyiz? Hayır. Sevmiyoruz diye düşman ilan edebilir miyiz? Hayır. Seçim bir rekabettir. Rekabet ise adalet ortamında kaliteyi artırır. Kalitenin temelinde Allah’ın verdiği beyni, kendi aklı ve vicdanı ile kullanabilmek vardır…

*

Sayın Erdoğan din adına kandırıldığını kabul etmesine rağmen takipçileri hiç ders almamış gibi, okudukları her habere, duydukları her söze, gördükleri her resme hakikatmiş gibi sarılmaya devam ediyorlar… Sosyal medyada alay etmek için yayılan sahte haberleri bile övünerek beğeniyor, paylaşıyor hatta uğrunda kavga ediyorlar. Böyle seçmenin vereceği oy bir partinin seçilmesine hizmet edebilir ama vatanın, milletin gelişmesine hizmet etmez.  Biraz akıl, biraz sağduyu lütfen…

*

KİŞİLER İLE UĞRAŞMAYI BIRAKIN, OLAYLARI ANLAMAYA ÇALIŞIN, geleceğe bakın, gelişmeye odaklanın. Siyasi partilerimiz ilk defa böylesine net ittifaklar kurdular. Bugüne kadar yapamadıkları uzlaşmayı ve işbirliğini bu seçimde yaptılar, bir araya geldiler ve yeni döneme bir adım attılar… Bu adımın başarısı seçmene bağlıdır… Seçmenin, başkalarını hain diye suçlamadan önce hainlerin kolayca kandırdığı cahillerden olmamak için kendisini geliştirmesine bağlıdır.

*

Geleceğimiz, adı “milliyetçi” olan bir partinin, “ümmetçi” söylemi hatırına milliyetçiliği ayaklar altına alan bir parti ile niçin ittifak kurduğunu anlamamıza bağlıdır. İslam ümmetinin ancak müslüman milletlerin gelişmesi ile kurulabileceğini fark etmeyip milliyetçiliğe karşı duranların tekrar düşünmesine ve ırkçılık ile milliyetçilik arasındaki farkı anlamasına bağlıdır. Gelişme ise demokrasi ve milliyetçilik ile başarılabilir.

*

Düzgün ve sağlam tuğlalar olmadan duvar örülemez, bina yapılamaz. Sağlam olmayan bina çatı tutmaz. Anla, ümmetçi - milliyetçi kavgasını bırakıp, ümmet için milleti geliştirecek politikalar ile bozulacak oyun. Seni tarih ile din ile kandırarak milletine düşman edenlere kanmayı bırak, işin aslını öğren, tabloya daha geniş açıdan bak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.