1. HABERLER

  2. ‘Sensörleri devlet ödesin’
‘Sensörleri devlet ödesin’

‘Sensörleri devlet ödesin’

Tip 1 Diyabet ve Teknolojiler Derneği Başkanı Hüseyin Devecioğlu, ‘Sensörleri Devlet Ödesin Acımız Dinsin’ sloganıyla Tip 1 diyabetli çocukların her gün yaşamak zorunda kaldıkları acılara son verilmesini istediklerini ifade etti.

A+A-

Tip 1 Diyabet ve Teknolojiler Derneği Başkanı Hüseyin Devecioğlu, ‘Sensörleri Devlet Ödesin Acımız Dinsin’ sloganıyla Tip 1 diyabetli çocukların her gün yaşamak zorunda kaldıkları acılara son verilmesini istediklerini ifade ederek, “Diyabetli çocukların, her gün canları acımadan şeker değerlerini ölçen CGMS sensörlerinin SGK tarafından ödenmesini istiyoruz” dedi.

 Mehmet Günnar

Tip 1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği, ‘Sensörleri Devlet Ödesin Acımız Dinsin’ sloganıyla diyabetli çocukların sesi olmaya devam ediyor. Tip 1 Diyabet ve Teknolojiler Derneği Başkanı Hüseyin Devecioğlu, diyabetin, esas olarak kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma bozukluğu olduğunu aktararak, “Çocuklarda görülen ve Tip 1 diyabet olarak bilinen diyabet türünde pankreastaki, kan şekerini izleyen ve buna göre hassas bir şekilde insülin salgılayan hücreler, kalıcı olarak zedeleniyor. Bu yüzden diyabet olan çocukların tanı anından itibaren insülin hormonunu günde dört kez enjeksiyon veya insülin pompaları ile dışardan almaları zorunludur. Tip 1 diyabetli çocukların da insülin dozlarına karar verebilmeleri, beslenmeye göre insülin dozlarını ayarlayabilmeleri ve yatmadan önce kan şekerlerinin durumunu bilebilmeleri için yemek öncesi ve sonrası 6 kez, yatmadan önce ve gece saat 3-4 arasında bir kez parmak uçlarını delerek aldıkları bir damla kanda şekerlerine bakmaları gerekir. Ancak bu sayede normal bir yaşam sürebilirler ve kan şekeri dengesini sağlayabilirler” dedi.

Yaşamı kolaylaştırıyor

Son yıllarda geliştirilen bir teknoloji ile diyabetli çocukların her gün parmaklarını delmek zorunda kalmadığını ifade eden Devecioğlu, “Son yıllarda parmaktan ölçümün yanında dokular arası sıvıya uzanan tüy gibi bir elektrotla, enzimatik yöntemle sürekli glikoz ölçen ve bu sinyalleri cep telefonları ile de uzaktan izlemeye imkan veren aletler geliştirildi. Bunlara CGMS deniyor. Bu aletler, bir tür 24 saatlik glikoz videosu gibi her beş dakikada bir glikoz değerlerini gösteriyor. Genel olarak 7-14 günde bir değiştirilen bu sensörler ile glikoz düzeyini izlemek mümkün. Bu aletler glikoz izleminde çok önemli bir ilerleme sağladı ve Tip 1 diyabetli çocukların yaşamını kolaylaştırıyor. Özellikle okuldaki çocukların aileleri tarafından uzaktan izlenmesi ve geceleri endişesiz uyumaları için büyük kolaylık sağlıyor. Bu sistemlerin ölçümlerindeki doğruluk oranlarının yüzde 90’ın üzerine çıkmasıyla birlikte FDA bazı CGMS markalarına parmaktan ölçümle doğrulmaya gerek kalmadan kullanılma izni verdi” diye konuştu.

Birçok ülkede

karşılanıyor

Diyabetli çocukların, her gün canları acımadan şeker değerlerini ölçen sensörlerin SGK tarafından ödenmesini istediklerini dile getiren Devecioğlu,“Bu konuda geçen yıl yapılan bir toplantıda Sağlık Bakanlığı da olumlu bir görüş bildirdi, ayrıca ombbudsmanlık kurumu da bir başvuru üzerine diyabetlileri haklı buldu. Bir çok ülkede özellikle çocuklar ve Tip 1 diyabetliler için sağlık sigortaları bu sensörleri karşılıyor. Ülkemizde de en azından çocuklar için sensörlerin ücretinin SGK tarafından karşılanabileceğini düşünüyoruz. Dilerim yıllar önce kan şekeri ölçüm çubuklarının ödenmesi için verdiğimiz mücadele gibi bu mücadele de yankı bulur ve diyabetli çocukların yüzü güler” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.