1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “Sesimizi Tıp Bayramında duyun”
“Sesimizi Tıp Bayramında duyun”

“Sesimizi Tıp Bayramında duyun”

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, yönetim kurulu adına yaptığı 14 Mart Tıp bayramı mesajında, 2021’in Sağlık Çalışanları Yılı ilan edildiğini belirterek, “Ancak sorunlar çözülmedi” dedi.

A+A-

Ali Bayer

 14 Mart Tıp Bayramını tüm sağlıkçılar bayram havasında kutlamak istediklerini dile getiren Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay, yönetim kurulu adına yazılı olarak yaptığı 14 Mart Tıp Bayramı mesajında şunları söyledi: “Sağlık çalışanlarımız hakkaniyetsiz ve adaletsiz döner sermaye sistemi son bulsun istiyorlar. Can yakan, alın terini yok sayan bu sistemin yerine, ödemelerin hastane bütçesinden değil, merkezi bütçeden karşılandığı yeni bir modele geçilmesini istiyorlar. Bu sayede gelirlerinin, hastanelerin gelirlerine bağlı olmaktan çıkacağını çok iyi biliyorlar. Bu durum aynı zamanda haksız ücret dağılımının son bulması demektir.”

Bağış değil hak

Hakkaniyetli iş güvencesinin herkesin hakkı olduğu için sözleşmeli istihdam modeline son verilmesini isteyen Dr. Uzunay, “Çünkü aynı iş yerinde aynı işi yapıp da birbirlerinden çok farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmak kabul edilecek bir durum değildir.

Nöbet ücretleri artırılsın istiyorlar. Çünkü sağlık çalışanları nöbete kaldıklarında, normal mesai ücretinden daha düşük ücret alıyor. Oysa diğer kamu çalışanlarında tersi bir durum söz konusu. Sağlık emekçileri, üçüncü sınıf kamu çalışanı değildir. Hayat kurtarmakla yükümlü oldukları unutulmamalıdır.  Ayrıca, icap nöbet ücretlerinin bağış değil, hak olduğunu tüm sağlık çalışanları çok iyi biliyor. İdari tasarrufla bazı sağlık çalışanlarına icap nöbeti ödenirken bazılarına ödenmemesinin izahı mümkün değildir. İcap nöbet ücretleri anne sütü kadar helaldir, her çalışana her hak edene ödenmek mecburiyetindedir” dedi.

Sağlık çalışanlarının ağır iş yükü altında öteden beri ezildiğini ifade eden Uzunay, “Binlerce sağlık çalışanı, “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği” sınavları düzenli ve belli aralıklarla yapılmadığı için mali, özlük ve sosyal noktasında hak kaybı yaşıyor. Bunun önüne geçmek için ekstra ne bir çabaya ne de bir kanuna ihtiyaç vardır. Yönetmelik değişikliği yeterlidir. Çocuklarının emniyeti ve bakımı, sağlık çalışanı ebeveynler için sorun olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Şiddet sürüyor

Uzunay sözlerini şöyle tamamladı: Tüm bunların yanı sıra sağlık çalışanları artık şiddet kurbanı olmak istemiyor! Çünkü şiddet sadece mağduru etkilemiyor; göreni, duyanı kısacası tüm çalışanları doğrudan etkiliyor, travmalara neden oluyor, korkutuyor, sindiriyor.

Sağlık çalışanları bayramın en güzelini en iyisini hak ediyor. Çünkü onlar bu ülkenin “hayat sigortası.” Herkesi, özellikle de sorumluluk sahibi olanları, bunun anlam ve önemini anlamaya ve bu doğrultuda sorunları çözmeye davet ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.