1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Sessizlik kabul edilemez’
‘Sessizlik kabul edilemez’

‘Sessizlik kabul edilemez’

‘Sessizlik kabul edilemez’

A+A-

‘1757 yılından beri Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, boğazımızda düğümdür’ diyen Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, yaşanan bu zulme dünyanın sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamasında Doğu Türkistan’da yaşanan zulme dikkat çeken Doğrul, bu durumun ne kadar acı ve üzücü olduğunu söyledi. ‘1757 yılından beri Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, boğazımızda düğümdür’ diyen Doğrul, dünyanın insan hakları noktasında sağır ve dilsiz kaldığını vurguladı. Bir canlının en önemli hakkının yaşama hakkı olduğunu belirten Doğrul, “Ona yaşama hakkı tanımadan başka hak ve özgürlüklerden faydalandırmaya çalışmak anlamsız. Bugün dünyanın birçok bölgesinde hak ve özgürlük kisvesi altında katliamlar yaşanmakta. Hep söylediğimiz gibi, biz yüreğimizde Irak’ta dökülen kanın sızını duyuyoruz. Biz Dağlık Karabağ’da yaşanan Hocalı soykırımına ağıtlar yakıyoruz. Filistin’de, Arakan’da yaşananlara ağlıyoruz. 1974 Kıbrıs Harekâtından önce Türklere yapılan soykırıma varan etnik temizlik mezalim hafızalarımızdan silinmez. İran Türklüğünü unutmayız, unutamayız” dedi.

‘Yürekler dağlanıyor’

Doğu Türkistan’da yaşanan bu zulme dünyanın sessiz kalmasının kabul edilemez olduğuna işaret eden Doğrul, Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünün boyutlarına dikkat çekerek, “Çin zulmünden kaçan soydaşlarımız, anayurtlarında yaşayan yakınlarından haber dahi alamazken, zulmün boyutlarının soykırıma dönüştüğü görülmekte. Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın binlerce yıldır yaşadığı topraklar işgal altında olduğu gibi seyahat özgürlükleri kısıtlanmakta, doğum kontrolü yoluyla nüfuslarına müdahale edilmekte. Eğitim kampları adı altında tek tip kıyafetlerin giydirildiği, kulelerde askerler tarafından kontrol edilen toplama kamplarında işkencelere maruz bırakılan soydaşlarımızın yaşadığı zulüm yürekleri dağlamakta. Dini inançlarına kadar müdahaleye uğrayan, zorla içki içirilen kardeşlerimizin çektiği bu sıkıntıların, bilhassa İslam dünyasında karşılığının olmaması anlaşılır gibi değil” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.