1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Seydişehir, Konya’nın Abant’ı olma yolunda
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Seydişehir, Konya’nın Abant’ı olma yolunda

A+A-

Basın Yayın Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürlüğü’nün Konya basınına düzenlemiş olduğu ‘Kültür Turları’nın 5.’si olan Seydişehir gezisine katıldık. Bizleri misafir eden Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir’e yaptıkları yatırımları ve hizmetleri yerinde gezdirerek bizlere bilgi verdi. Karşılaştığımız Seydişehir modern bir kent kimliğine kavuşurken, yatırımları ve hizmetlerinin yanında özellikle iddialı olduğu Kuğulu Parkı’ndaki Kuğulu Projesi bizlerin dikkatini çekti. Bu proje hayata geçtiğinde Seydişehir, Konya ve bölgesinin Abant’ı olacak, şehrimize yeni bir turizm merkezi kazandırılmış olacaktır. Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın Kuğulu Parktaki proje hakkında bizlere verdiği bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. 1 milyon 700 bin metrekarelik bir alanda yapımı devam eden ve çok büyük bir proje olan Kuğulu Projesi’nin gölet kısmı 600 bin metrekareden oluşuyor. Göleti, DSİ yapıyor. 3’te 2’si tamamlanmış durumda iken tabiat parkına çevrilmiştir. Eko pazar, seralar, spor tesisleri, macera parkı, lunapark, seyir terası, kır kahveleri, paintball alanı, kamp ve karavan turizminin yapılacağı alanlar, midilli çiftliği, göl çevresinde kafe ve restoranlar, yürüyüş ve bisiklet yolları, su sporları ve orman köşkü yer alacaktır. Orman Bölge Müdürlüğü’nden tahsis edilen C tipi mesire alanından çevrilen 484,5 hektarlık alan da ''Kuğulu Tabiat Parkı'' olarak kabul edilmiştir. Proje Seydişehir Belediyesi, KOP, DSİ ve Orman Genel Müdürlüğü ortak çalışmaları ile yürütülmekte olup, yatırım tutarı 79 milyon liradır. Bu proje Konya’nın mesire alanı, dinlenme alanı ve yeni bir turizm merkezi olacaktır.

***

Aynı zamanda Konya Antalya Yolu üzerinde olan Seydişehir çevre yolundan yıllık 5 milyon araç geçiyor. Seydişehir çevre yolundan geçen bu araçlar Kuğulu Parka yönelirse Seydişehir ve Konya ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaktır. Başkan Mehmet Tutal’ın iddialı olduğu bu projenin yüzde 50.si tamamlanırken, geri kalan kısmının tamamlanması için elinden gelen çabayı göstermeye devam ediyor. Konya’nın Abant’ı projesinin tamamlanmasıyla Seydişehir’i hem doğal turizm, hem de inanç turizmi noktasında iyi bir konuma gelecektir. Seydişehir’deki diğer önemli bir gelişme de Seydişehir Belediyesi’nce yapımı devam eden jeotermal tesisleridir. Bu konuda da bilgi veren Başkan Mehmet Tutal, “2-3 tane kuyumuz var. Saniyede 100 litre su var. 365 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor. İmarını, parselasyonunu yaptık. Buraya bir sosyal tesis başlattık. Termal havuzlar ve güzellik salonları gibi salonları olacak. Suyumuz 43 derecedir. Yaptırdığımız tahlillerde suyumuz hem sodalı su hem minerallidir. Uzmanlarca suyun birçok hastalığa fayda sağladığı belirtiliyor. Yıllardır boşa akan bu suyumuz şimdi değerlendirilecek. Biz buraya yatırım yapmaya başlayınca özel sektör de buraya yatırıma geliyor. Özel sektörden bir arkadaşımız buraya otel yapacak. Birkaç arkadaşımızın da proje çalışmaları devam ediyor. Özel sektör yatırımları da devreye girdiğinde, bu bölge termal bir bölge olarak Seydişehir’e ve Konya’ya hizmet edecek bir alan olacak. Termal fizik tedavi merkezinin yapılmasına müsait olan bir suyumuz var. Bu anlamda Konya bölgesine böyle bir proje güzel olacak diye düşünüyorum. Bu konuda çeşitli sağlık kuruluşları ile görüşme halindeyiz.”

***

Seydişehir bu yönüyle de bir termal turizm merkezi haline gelebilir. Termal Fizik Tedavi Merkezi’nin yapılmasıyla da sağlık turizminde de önemli bir konumuna gelecektir. Seyyid Harun Veli Hazretleri’nin diyarı olan Seydişehir, bu yönüyle de inanç turizminde önemli bir ilçe iken, Kuğulu Projesi’nin tamamlanmasıyla da Konya ve bölgesinin Abant’ı konumuna gelecektir. Sonuçta Seydişehir Belediyesi’nce yapımı devam eden jeotermal tesisleri, Kuğulu Parkı, tescilli binaların restorasyon çalışmaları, şehir merkezinde gerçekleştirmiş olduğu kamulaştırmaları ve yatırımlar, Seydişehir’in kültür turizmi açısından önemli bir bölgesi olan Tınaztepe Mağarası’yla adından söz ettiren Seydişehir, belediyenin öncülüğünde gelecekte önemli bir turizm kenti kimliğine kavuşacaktır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.