1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Seydişehir Toplum Sağlığı Merkezi'nden verem açıklaması
Seydişehir Toplum Sağlığı Merkezinden verem açıklaması

Seydişehir Toplum Sağlığı Merkezi'nden verem açıklaması

Vatandaşların verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesini amaçlayan 68. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası 04-10 Ocak tarihleri arasında düzenlendi

A+A-

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında ilçedeki ilk-orta ve lise düzeyindeki öğrenciler sağlık çalışanları, cezaevi ve halka yönelik eğitimler verildi.

Seydişehir Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Doktor Ayşegül Candan Harmankaya konu ile ilgili verdiği bilgide, “Tüberküloz halen dünya genelinde önemli bir halk sağlığı problemidir. Dünya genelinde üçte bir nüfus TBC mikrobuyla enfektedir. TBC enfeksiyon hastalıklarında ölümlerde HIV’den sonra 2. sırada tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalık tedavi edilmediği takdirde ölümcül olmaktadır. Tedavi edilmeyen ARB (+) balgam yayması olan akciğer tüberküloz olgularının yüzde 70’i on yıl içerisinde hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü Küresel Tüberküloz 2014 raporu’na göre dünya genelinde tüberküloz insidas, prevalas morsdite hızları düşmektedir. Ancak TBC yükü halen çok yüksektir. 2013 yılında tespit edilen 9 milyon vakanın yaklaşık 1,1 milyonu HIV (+) olmakta, HIV ile birlikteliği yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre dünya genelinde çok ilaca dirençli FBC oral, yeni olgularda yüzde 3,5 önceden tedavi görenlerde yüzde 20’ dir. Yine Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu olguların yüzde 9’u yaygın ilaç dirençli TBC’dir. Korumak için çocuklarda ikinci ayda BCG aşısı ücretsiz uygulanmaktadır. Aşılanmamış çocuklar 6 yaşına kadar aşılanabilmektedir, ancak önce TCT (PPD) yapılması gerekmektedir. Hasta insanlarda öksürme, hapşırma ile solunum yoluyla bulaşmakta, tedavi ile ortalama iki üç hafta da bulaştırıcılık büyük oranda ortadan kalkmaktadır. Klinik bulgular arasında halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, iki haftadan uzun süren öksürük, balgam, kan tükürme ve nefes darlığı olduğunda şüphelenilmelidir” dedi.

Toplum Sağlığı Merkezi VSD birimlerinde teşhis ve tedavisinin ücretsiz yapıldığını söyleyen Dr. Ayşegül Candan Harmankaya, “Tedavisi hastane ve dispanserlerde düzenlenmekte ve genellikle iki ay 4 farklı ilaç ve 4 ay 2 ayrı ilaçla olmak üzere 6 ay sürmektedir. VSD’ ler de ilaçlar ücretsiz verilmektedir. İlaçların düzenli içilmesi çok önemlidir, bu amaçla ilacın alındığından emin olma maksadıyla sağlık personeli gözetiminde doğrudan gözetimli tedavi uygulanmaktadır. Tedavinin hastanede veya dispanserde başlaması gerekir, takiplerinin de dispanserde yapılması uygundur. Tedavi, bitene kadar özenle sürdürülmelidir” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.