1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Şeytanla Dans Edebilen Melek Olabilmek
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şeytanla Dans Edebilen Melek Olabilmek

A+A-

Epey bir zamandan sonra bir değişiklik yapmak için sinemaya gittim. Yanımda birkaç arkadaşımla. Şöyle bir bakındıktan sonra western tarzı olan Melekler ve Haydutlar isimli Amerikan yapımlı bir filme girmeye karar verdik. Her zamanki alışıla geldik bir kovboy filmi beklerken ‘aile dramı’ şeklinde bir filmle karşılaştık. Neyse çok uzatmayayım belki filme gidecek olanlarınız vardır aramızda. Filmde kilise rahipliği yapan bir babanın kızlarıyla olan uygunsuz muhabbetleri aile dramının ana konusuydu.

Bende izledikten sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Dünyada hangi din olursa olsun bütün pislikler din maskesiyle yapılıyor. Filmlere bile konu olabilecek kadar durum vahim yani. Ensest dediğimiz olay bütün dinlerde haram iken bu işi yapanların tamamına yakını bu işleri nasıl dindar kimlikle yapabiliyor anlamış değilim.

Şimdi bu konuyu biraz irdeleyelim. Biz yani dünya insanları dini temel konulardan nasıl böyle uzaklaştırıldık ve kendimizi böyle din tüccarlarının kucağında bulduk. Bütün mesele burada. Bütün dinler istisnasız insanları iyiye teşvik ederken görevi din anlatmak olan insanlar neden kötüyü tercih eder. Biz gerçek manada din adamları yetiştiremiyor muyuz.  Tanrı ile insanlar arasında acaba gerçekten din anlatıcılara ihtiyaç var mı?  Şu bir gerçek bütün peygamberler sadece uyarıcı olarak geldiler, görevlerini yerine getirip gittiler. Dahası olmadı.  Olmazdı da zaten.  Ya değilse bazılarının efsaneleştirdikleri gibi insan tanrılar ortaya çıkar. Bu da tanrının tanrı olmasına aykırıdır.  Öyle ki kelime manası eşi benzeri, başı sonu ve kudretinin ölçüsü yoktur anlamındadır. 

Şimdi şunu anlayalım Tanrının ortağının olmadığı dinlerde kesin iken günümüzde bu insan tanrılar nereden çıktı.  Çıkış sebepleri tamamen insanların Tanrıyı Tanrının kendisinden öğrenmek yerine hikâye anlatanlardan öğrenmesidir.  Şimdi biraz kişileştirelim. Benim açımdan bakalım. Ben Müslüman’ım.  Kendi şahsıma ben bana kendisini anlatan Allah’ın kitabını kaç kere okudum. Allah beni neden yarattı. Benden ne istiyor merakına hiç düşmeden sadece günümü kurtarayım helal harama bakmadan. Peki, Allah o vakit bana neden istediklerimi versin ki. Ben bile kendime vermem bu hayatla.  Bütün sorun bu dünyanın öbür dünyasına ve hesap işlerine olan inancımızın zayıflığından ya da tamamen inanmayışımızdan kaynaklanıyor. İmanın şartlarından birisi olan ahrete imanımız sorunlu. Olsa idi bu kötülüklerin hiçbirinin olmaması gerekirdi.

İnsan oğlunun dünyaya indirilişinden bu yana  Habil ve Kabil ile başlayan kan dökme, çekememezlik, kıskançlık, kibir, ve bunların neden olduğu suçlar ve günahlar olmamalıydı.

***

“Her zaman tek canımız var.
Bütün hakkımız bu.
Sorun onu nasıl yaşayacağız.
Hangi adam olacağız.
Şeytan mı?
Melek mi?
Tespitim,
Bu dünyanın bu zaman diliminde,
Ömrümüze dayatılan, 
Her iki koşulda da insan Kalamayacağız...”
Şeytan seçiminde hayvanlaşırken bedenlerimiz,
Melek seçiminde de robotlaştırılıyoruz.
İnsan bedenimiz de,
“Şeytanla Dans Edebilen Melek”
Olabilmek sanırım Mesele...
___şairşizofren__tankutalp__

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.