1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Siber Alem Tehlikeli mi?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Siber Alem Tehlikeli mi?

A+A-

Çağımızda teknoloji yaşamımızın her alanına girmiş durumda. Bizleri her anlamda iyi ve kötü olarak etkileyebiliyor. 
Özellikle Teknoloji harikası olan bilgisayar bu anlamda kullanıldığı alanlarda tehlikeli de olabiliyor. Bu tehlikelerden birisi de bilgisayardaki sanal ortamdır. Sanal ortamda yetişen gençlik olumsuz anlamda etkilenebiliyor. Bu durum birçok sosyal sorunları beraberinde getiriyor. Peki, ne yapılmalı öncelikle gençlik belli bir kontrol mekanizması oluşturulmalıdır.
Gençlerin en çok uğrak yerleri olan internet kafeler ve buna benzer yerlerde denetimler attırılmalıdır. Buralar veli ve öğretmenlerin uğrak yerleri arasında olacak şekilde uygulamalara geçilmeli ve böylece kendi içinde bir otokontrol mekanizması geliştirilmelidir.
Yapılması gereken kontrollerin ve alınan tedbirlerin mutlaka teknik yönden ve eğitim içerikli olması gerekiyor. Aileler bilgisayarlarına mutlaka filtreleme sistemi kurmalıdır. Yasak site engelleme programı inter filtre ile bilgisayarda internetin tüm tehlikeli tuzaklarından korunabilirsiniz. İnternet ortamındaki istenmeyen siteleri veritabanın da tutar ve devamlı güncelleme yaparak yeni tehlikeleri de sezer ve tam koruma sağlar.
Ayrıca istediğiniz siteleri programın sistemine girerek bilgisayarınızın o siteye erişimini engelleyebilirsiniz.
&&&
Peki, sanal ortamda işlenen suçlara hep birlikte göz atalım. Bu suçlara SİBER SUÇ denmektedir. Bu suçlar; virüs ve diğer yazılıma maruz kalma, sahte mail ve site tıklanması, kişisel bilgileri çalma veya çaldırma, ekranda sanal bir zorbalığa maruz kalma, sürekli bir kişi tarafından rahatsız edilme, değişik şekillerde taciz edilme, Mail hesabının çalınması ve değişik kişi ve yerlere mail atılması, Facebook vs. hesapların ele geçirilmesi ve ele geçiren kişinin kendisi gibi davranması, resim ya da videolarla birlikte cinsel içerikli konuların başkalarının hesaplarından kullanılması, dolandırıcılık mesajları, kredi kartlarında sahtekârlık yapma, kimlik hırsızlığı gibi suçları sayabiliriz. SİBER Suçlar Emniyet tarafından takip edilmektedir.
Virüsleri ve casus yazılımları durduran temel koruma programcısı Norton tarafından 2012 yılında 24 ülkede 13 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada (18-64 yaş arası) son bir yıl içerisinde siber Suçlara ilişkin toplam zararın 110 milyar doları bulduğu ortaya çıkıyor.
Rapora göre, dünya çapında her gün 1,5 milyon insan siber suça maruz kalıyor.
Yine bir yıl içerisinde siber suç mağduru olan kullanıcı oranı ise yüzde 46’dır.
En fazla siber suça maruz kalan ülkeler ise yüzde 92 ile Rusya, yüzde 84 ile Çin ve yüzde 80 ile Güney Afrika’dır.
Ülkemizde de siber suçların toplam maliyeti 556 milyon dolardır.
Siber suç oranlarının en çok artış gösterdiği mecralar sosyal ağlar ve mobil teknolojilerdir. İnternet kullanıcılarının yüzde 21’i sosyal ağlar veya mobil teknolojilerde suç avına takılıyorlar. Sosyal ağlar ve mobil vakaların sayısı ise her geçen gün artıyor.
&&&
Bu kadar bilgiden sonra nereye varacağız.
Genç nesil sanal ortamlarda kendini yönlendirip, toplumdan kendini dışlayıp değerlerden uzaklaşabiliyorsa bunun sorumlusu kim acaba sorduk mu kendimize?
O zaman bize düşen görev ise ortada. Değişen şartlar doğrultusunda teknolojinin hızına erişmek zor ise, geleceğimiz olan gençlerimizin de bu hızın içinde kaybolmasına engel olmalıyız. Teknolojiden bilgi, eğitim ve diğer alanlarda faydalanmakta bir zarar yok.
Ancak genç neslin kontrolsüz sanal ortamlardan etkilenmesinde büyük zararlar vardır.
Bu konuda önce kendimiz sonra da her kurum üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.
Öncelikle bu iş anne ve babadan başlamalıdır. Bilgisayar kullanımlarında gençlerin kontrolü elden bırakılmamalıdır. Ne dersiniz? Zor bir şey mi söylüyorum.
Lütfen gençlerimizin sanal ortamdan olumsuz etkilenmesinin önüne geçelim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.