1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Sıcak Havalarda Neler Yapılmalı?
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıcak Havalarda Neler Yapılmalı?

A+A-

Havaların ısınmasıyla güneşe bağlı olarak oluşması muhtemel sağlık problemlerine karşı  tedbirli  olmak gerekiyor. Aşırı güneş ve sıcağın olumsuz etkilerinden korunmak için bazı önerileri dikkate almakta fayda var. Vücut aşırı ısıya maruz kaldığında, eğer normal ısı ayarlama mekanizmaları aşılır ve  vücut  artık daha fazla ısıyı tolere edemez hale gelirse, sağlık problemleri oluşur. Aşırı sıvı ve elektrolit kaybı ile kramplar ve hipovolemik şok, ısı düzeninde bozulma ile tehlikeli ateş yükselmesi ortaya çıkabilir. Dehidratasyon (sıvı kaybı), aşırı terleme, kusma, ishal, yaşlılık, yüksek nem, ağır çalışma, yetersiz havalandırma ve aşırı giyinme klinik tablonun ağırlaşmasına katkıda bulunur. Aşırı sıcak, kalp hastalığı, hipertansiyon (yüksek tansiyon), dolaşım-solunum problemi, serebro vasküler hastalığı, zeka geriliği, alkolizm gibi kronik hastalığı olan kişilerin yaşamını tehdit eder.

***

Sıcak havaya karşı alabileceğiniz önlemler şöyle: Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 10:00-16:00 arasında güneş ışınlarından kaçınmalı ve bu saatler gölge bir yerde (gölgelik bir ağaç altı, şemsiye vb.) geçirilmelidir. Kalın, koyu giysiler yerine ince, açık renkli pamuklu giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Güneş altında ağır egzersiz, spor yapılmamalıdır. Ağır ve aşırı yemek yenmemeli, hafif sulu ve sebze-meyve ağırlıklı yemekler yenmelidir. Yetersiz havalandırma olan yerlerde durulmamalı, serin ve havadar yerlerde bulunulmalıdır. Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmelidir. Hekim önerisi olmaksızın güneş lambası olarak da bilinen UV lambaları altında kalınmamasına dikkat edilmelidir. Ultraviyole ışınlardan koruyucu gözlükler kullanılmalıdır.

***

Güneşlenme sonrası oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt vb. maddeler sürülmemeli; bu durumda soğuk kompres uygulanmalıdır. Müdahale gereken durumlarda hekime danışmadan hiçbir şekilde merhem vb. sürülmemelidir. Gözlerde ağrılı kızarıklar olması durumunda da hekime danışmadan hiçbir ilaç kullanılmamalı, güneş gözlüğü kullanılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır. Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması için de dikkatli olunması, bol sıvı alınması, hemen gölge ve serin bir yere gidilmesi, uzun süre güneş altında çalışılmaması gerekmektedir. Son olarak ise sık sık duş yapıp serinlemeye çalışılmalıdır.

Sonraki yazımızda sıcak havalarda rahat uyumanın ipuçlarını anlatacağız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.