Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şiddet

A+A-

Geçen hafta helalleşme kültürünün gelişmediği toplumlarda, hak yiyici arsızların ve münafıkların güçlendiğini, toplumsal huzurun kaçtığını, ilerlemenin durduğunu ve şiddetin arttığını ifade etmeye çalışmıştım. Şiddetin, yani haklı olan yerine güçlü olanın hâkim olduğu toplumlardan hayr çıkmayacağını söylemeye gerek yok.

*

Adaletin ve huzurun hâkim olması için şiddetin önlenmesi ve bunun için de şiddetin doğru tanımlanması, doğru anlaşılması gerekir. Aksi halde doğru tedbirler alınamaz.

*

Göz önündeki aktif şiddet kadar, kolayca göz ardı edilebilen pasif şiddet de samimiyetle ve ciddiyetle dikkate alınmalıdır. Zira aktif veya pasif olmasına bakılmaksızın, şiddetin şiddeti doğurduğu tartışmasız bir gerçektir.

*

Konuya bakabileceğimiz farklı açılar arasında en önemlilerden birisi şu olabilir; erkek egemen toplumlarda, insan olarak yeterince gelişmemiş erkeklerin, adaleti hiçe sayarak, töre veya din altına erdemsizce gizlenerek kadınlar üzerinde kurduğu ego tatmin merkezli egemenlik, kadınlar üzerinde zulüm ortamına dönüşüyor.

*

Erkek egemenliğine karşı mücadele edebilecek imkâna sahip bazı kadınların mücadele için adalet ve hakikat yolları yerine aynı hatayı tekrar ederek, ego merkezli yolları tercih etmesi, bazı kadınları da bazı erdemsiz erkekler gibi zalimleştiriyor. Bu tip kadınların da insan olarak gelişmemiş ve erdemsiz oldukları açıktır ama maskelenmesi daha kolaydır.

*

Zalim oldukları halde mazlum rolü oynayabilen bu tip kadınların adaletsiz ve arsız mücadelesinin mağduru da erkeklerdir. Toplumun geneline rağmen insanî değerleri gelişmiş, adil ve erdemli davranmaya çalışan erkekler… Hayatın zorluklarını bahane ederek kadını ezenler yerine, hayatı kadını ile paylaşarak, zorlukları ezmeye çalışan erkekler…

*

Pisi, pislik ile temizlemeye kalkışanların varlığı, toplumun insan yetiştirme kalitesini ortaya koyan bir durumdur. Bu tip arsız ve münafık insanların pisliğinden çıkan çamurun çoğaldığı fark edilmez ve önlenmezse, çamurdan rahatsız olmayan, çamuru normal gören insanlar artarken, erdemli insanların ezildiği, arsız münafıkların hâkim olduğu bir çamur – çukur düzeni kaçınılmaz olacaktır.

*

TV haberlerinde gördüm, mahkemeye intikal etmiş bir aile kavgasında, kadın tarafını desteklemek(!) için adliye binası önünde toplanan kadınlar kime hitaben olduğunu anlayamadığım şekilde “kadının yanında olun”, “kadının yanında olun” diye bağırıyordu… Niçin “haklı olanın yanında olun, adaletin yanında olun” diye bağırmıyordu? Perşembe günü devam edelim inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.